Провал переговорів про створення нового уряду в 3 ослабив канцлера Ангелу Меркель і поставив її країну, яка лишається впливовим економічним двигуном Європи, перед місяцями політичної нестабільності.
Що ця невизначеність може означати для решти світу? Про це сьогодні пише Washington post, зауважуючи, що проблеми у Берліні можуть вплинути на план реформування Євросоюзу.
Президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер проголосив у вівторок, що "Європа не буде ставити на паузу" свої зусилля у запровадженні змін навіть попри німецьке політичне потрясіння. Але вірогідно, що ці реформи доведеться просувати без потужної підтримки Німеччини. Меркель подала сигнал про те, що вона не готова втілювати амбітну ідею реформи єврозони, яку підняв президент Франції Еммануаль Макрон до того, як німецький канцлер сформувала новий уряд.
Директор французького Інституту Жака Делора Себастьян Майяр переконаний, що процес запровадження змін сповільниться.
"Еммануель Макрон не може сам бути лідером Європи. Криза в Німеччині працює проти його планів. Після виборів у Німечині і Франції ми на відкритій дорозі до європейських виборів. Тож відбувається очевидна затримка запалювання франко-німецького двигуна", - сказав він.
Також німецька політична криза може вплинути на хід переговорів щодо виходу Великої Британії з ЄС. Депутат-консерватор Джейкоб Різ-Могг нещодавно наголосив, що політична нестабільність дає Лондону великий важіль впливу. На його думку, Німеччина тепер не захоче "ризикувати і зазнати шкоди для свого виробництва через запровадження Британією тарифів на німецький експорт".
Але є й ті, хто вважає, що ослаблення Меркель - це насправді погана новина для Британії, тому що німецький канцлер - один з найбільш прагматичних і впливових лідерів ЄС. Консервативна газета The Daily Telegraph писала в редакційній статті, що "Британія сподівалася на Меркель, яка могла зосередити увагу на Brexit і допомогти розробити угоду, вигідну для всіх". І саме така угода потрібна обом сторонам. Насправді ж вплив німецької невизначеності на Brexit, швидше за все, буде невеликим. Берлін поклав переговори на представників Єврокомісії. А Меркель не демонструвала жодного бажання заглиблюватися в пролему Brexit.
Видання також нагадує, що Німеччина стала однією з головних країн, які працюють над мирною угодою для війни на Сході України. Меркель наполегливо підтримувала санкції ЄС проти Росії, націлені покарати Москву за анексію Криму і агресію проти сусідньої країни.
Уряд Меркель займав жорстку позицію, наголошуючи, що скасування економічного тиску на РФ не можливе без виконання Мінських угод. Тепер німецький канцлер може дещо ослабнути на переговорах з Володимиром Путіним. Однак, у неї все ще є підтримка більшості у питанні війни в Україні. Тому навряд чи німецький підхід до проблеми сильно зміниться.
Як повідомлялося, після того як переговори про створення коаліції "Ямайка" зазнали невдачі у Німеччині заговорили про повторні парламентські вибори в наступному році. Вони можуть відбутися на Великдень, заявив депутат партії "Зелених", член команди переговорів по коаліції Юрген Тріттін. Нагадаємо, блок Ангели Меркель, партії "Зелені" і "Вільні демократи" не домовилися про формування коаліції після місяця переговорів. Переговори були важкими. Минулого тижня їх учасники, наприклад, засідали 15 годин, закінчивши вранці в п'ятницю так і не домовившись. У неділю пройшов новий раунд, і він розставив всі крапки над "i": переговори про створення парламентської коаліції в Німеччині були перервані через вихід "Вільної демократичної партії" з процесу.