Президент Барак Обама зміг записати до списку своїх видатних досягнень візити в М'янму і на Кубу. Він став першим лідером США за довгий час, який побував у цих країнах.
Ще одну "першість" він зможе собі приписати в кінці цього місяця, коли відвідає японське місто Хіросіма, де зустрінеться з лідерами G7. попри те, що Білий дім намагається розвіяти усі особливі очікування, візит дає Обамі серозну можливість запропонувати помітні нові ініціативи, потрібні для посування його ідеї про світ без ядерної зброї.
Про це в редакційній статті пише New York Times, нагадуючи, що колись президент США проголосив ядерне роззброєння своїм головним завданням у зовнішній політиці, однак відклав його в бік через інші виклики.
Якщо не рахувати візит в Хіросіму посла США Джона Руса, який він здійснив у 2010 році, і нещодавню поїздку в місто Держсекретаря Джона Керрі, то можна сказати, що американські чиновники найвищого рівня довгий час уникали появи на меморіалі, присвяченому 200 тисячам загиблих японців під час ядерної атаки в часи Другої світової війни.
Видання пише, що ядерна бомба, скинула на Хіросіму і Нагасакі, закінчила Другу світову війну і відкрила нову сторінку міцного союзу між Японією і США, який триває вже 70 років і забезпечує мир в Азії. Зважаючи на все це, візит Обами в Хіросіму відбудеться дуже пізно. Та й рішенню про поїздку американського президента в місто передувала інтенсивна дискусія в Білому домі, яка тривала кілька місяців.
"Деякі чиновники занепокоєні, що така поява буде трактуватися як вибачення за дії Америки в часи війни, що підірве президентську передвиборчу кампанію в США", - йдеться в статті.
Під час першого року роботи Обами, його критики несправедливо звинуватили його у здійсненні "туру вибачення", коли він вирушив з візитами у низку країн на Близькому Сході і в Європі, намагаючись перезапустити відносини з країнами, ті відносини, які були зіпсовані адміністрацією Джоджа Буша-молодшого.
"Нові дослідження кажуть, що більшість японців не чекають вибачень, а Обама і не збирається їх пропонувати. Натомість, як повідомили деякі високопосадовці, він запропонує погляд на наше спільне майбутнє", - пише видання.
Японії і США є чим похвалитися. Обидві країни змогли стабілізувати Азію і продовжують працювати над проектами в сфері безпеки в різних куточках світу. Попри те, що Обама дуже швидко відклав свою ідею про світ без ядерної зброї, він все ж може виправдатися деякими важливими досягненнями. Зокрема, він добився угоди щодо ядерної програми Ірану, а в 2010 році уклав угоду з Росією про скорочення кількості ядерних боєголовок до 1550 одиниць.
Щоправда дедалі агресивніша поведінка Володимира Путіна не сприяє подальшому скороченню арсеналів. З іншого боку Сенат також відмовився ратифікувати угоду про заборону ядерних випробувань, а Пакистан блокує переговори про зупинку виробництва ядерних матеріалів.
Обамі складно досягти поставлених ним же цілей через його власні ж помилки. Однак у нього все ще є можливості покращити довіру до себе. Цьому можуть посприяти такі невеличкі кроки, як скасування побудови нових ядерних крилатих ракет і просування в Раді безпеки ООН заборони на ядерні випробування. Можливо про це він також буде говорити в Хіросімі.
Нагадаємо, що Обама стане першим президентом США, який відвідає Хіросіму. Вчора це підтвердили в Білому домі. Хіросіма була атакована американськими бомбардувальниками 6 серпня 1945 року, через кілька місяців після капітуляції гітлерівської Німеччини та її союзників. Японія відмовилася вийти з війни, однак після скидання ядерної бомби на Хіросіму і Нагасакі (9 серпня), 15 серпня в Японії визнали капітуляцію. В результаті ядерної атаки на Хіросіму загинуло, за різними даними, від 140 до 200 тисяч осіб.