На фоні воєнної агресії Росії проти України "стало модно" припускати, що нічого б не сталося, якби НАТО і Євросоюз не розширювалися на Схід і "не принижували" Росію та її інтереси. Однак криза в Донбасі виникла не через це, а якраз тому, що 3 надто часто намагався не образити Кремль.
Про це на сторінках The Washington Post пише Енн Еплбаум. Вона пише, що інтеграція в ЄС і НАТО пострадянських країн Балтії і Східної Європи стали найбільшим успіхом Заходу за останні чверть століття.
Кремль ж заявляє, що Альянс нібито обіцяв, що ніколи не буде розширюватися на схід.
"З Росією ніхто ніколи не підписував жодного документу про заборону на розширення НАТО. І жодної домовленості з нею не було порушено", - стверджує журналістка.
Вона пригадує, як Польща подала заявку на членство в Альянсі ще в 1992 році. Але США тоді розкритикували цю ініціативу Варшави і відкинули заявку. Але пострадянські країни продовжувати стукати в двері Заходу вже тоді розуміючи реваншистську природу Кремля.
Еплбаум нагадує, що впродовж всього процесу розширення НАТО на Схід Москву постійно заспокоювали і переконували, що їй нічого не загрожує. В Східній Європі так і не розгорнули військові бази НАТО.
"У відповідь на протест Росії Україні і Грузії в 2008 році відмовили в членстві у Альянсі", - пише журналістка.
Вона зауважує, що інтереси Москви завжди враховували, і ніхто ніколи її не принижував. Зокрема, саме Росія отримала радянську ядерну зброю, місце в ООН і радянські посольства по всьому світові.
"Однак на відміну від інших країн Центральної Європи, Росія ніколи не намагалася змінитися в європейському дусі. Замість цього колишні офіцери КДБ, вірні СРСР, взяли владу до своїх рук разом з організованою злочинністю. Вони доклали зусиль, щоб в країні не сформувалися демократичні інститути. А впродовж останніх 10 років ці клептократи намагаються відновити імперію", - йдеться в статті.
Еплбаум закликає подивитися правді у вічі, а потім, реформувавши ООН і НАТО, почати давати відсіч агресивним амбіціям Кремля. Раніше Енн Еплбаум писала, що саме Обама може увійти в історію, реформувавши НАТО. Нагадаємо, що нещодавно заступник генсека Альянсу порівняв дії Путіна з терором ісламістів. !zn