UA / RU
Підтримати ZN.ua

Війна в Донбасі може тривати стільки ж, скільки в Нагірному Карабасі – The Economist

Росія за допомогою багаторічного конфлікту тисне на Вірменію і не дозволяє їй зблизитися з ЄС.

Щоб зрозуміти, наскільки довго може тривати війна на Сході України варто подивитися на "заморожений" конфлікт в Нагірному Карабасі. Протистояння між Вірменією і Азербайджаном за спірну територію почалося ще в 1988 році і досі продовжується.

Про це сьогодні пише The Economist, нагадуючи, що востаннє вірменські солдати гинули в боях у Нагірному Карабасі 19 березня. Однак конфлікт підтримується Росією і найбільш вигідний саме їй. Вірменські кордони з Туреччиною і Азербайджаном всі ці роки залишаються закритими.

Тож Єревану доводиться шукати протекторату у іншого свого сусіда – Росії, яка користується "замороженим" конфліктом на вірменській території на свою користь. Москва, шантажуючи Єреван відмовою надання підтримки в Нагірному Карабасі, змусила вірменську сторону відмовитися від асоціації з Євросоюзом. При цьому Росія продовжує продавати зброю ще й Азербайджану. 85% озброєння, яке купив Баку минулого року, має російське походження.

В цей же час, Вірменія під тиском Росії стала членом її Євразійського союзу. Втім, це не дуже вигідно для вірменської сторони. Експерти кажуть, що країна має спільні кордони лише з Росією. А торгівля з іншими учасниками об'єднання залишилися такими ж складними, як і раніше. Але членство дорого обходиться Єревану. Йому довелося підняти податки і тим самим налякати інвесторів.

При цьому вірменська економіка стала ще більш пов'язаною з російською. Впродовж останніх років 21% ВВП країни складали гроші, які заробітчани присилали додому. Тепер же сума від заробітчан зменшилася на 7,7% за минулий рік. В цьому році експерти прогнозують, що вона ще скоротиться на 30% через падіння рубля і депортації тисяч вірменів нібито за "порушення міграційних законів".

Залежність Вірменії від Росії в питаннях економіки і безпеки могла б змінитися після завершення президентства Сержа Саргсяна. Однак він намагається змінити конституцію своєї країни і змінити її устрій з президентського на парламентський, таким чином закріпивши владу за своєю партією, щоб запевнити Кремль в тому, що Вірменія лишиться його союзником.

Таким чином, у Вірменії лишається і президент, який заважає змінам, і конфлікт у Нагірному Карабасі, який підтримує і яким маніпулює Росія. В цей же час, Захід зволікає з допомогою Україні уникнути долі Вірменії. Видання Washington Post пояснювало, що США вичікують виснаження Росії у війні проти України. За версією видання, президент Барак Обама чекає, коли Москва витратить на війну зусилля і ресурси, щоб потім почати переговори з позиції сили. В цей же час, головнокомандувач сил США в Європі Бен Ходжес сказав про про спроби закінчити війну в Україні: дипломатія без зброї, як музика без інструментів.