UA / RU
Підтримати ZN.ua

Виведення військ США з Сирії може налаштувати курдів проти Заходу — The Times

Курди розцінили рішення США про виведення військ з Сирії як "удар у спину".

Нещодавнє захоплення курдами іноземних джихадистів в Сирії показує, що терористична організація "Ісламська держава" як і раніше не переможена, і курди в цій війні залишаються головними союзниками Заходу, пише в редакційній статті сьогоднішня газета The Times. Однак самі союзники надають лише нерішучу підтримку курдам, оточеним ворогами з усіх боків.

Проблема посилюється поспішною обіцянкою президента США Дональда Трампа вивести американські війська з Сирії. Це неодмінно створить вакуум влади, який заповнять Росія, Іран і президент Сирії Башар Асад.

У прихильників виведення американських військ з Сирії є деякі переконливі аргументи: двохтисячний американський контингент на сході країни не володіє достатньою військовою потугою для стабілізації та відновлення територій, звільнених від ІДІЛ. А більш раціональне розміщення військ за кордоном допоможе Білому дому зосередитися на тому, що він розглядає як екзистенціальний виклик з боку Китаю.

Тим не менш, цей крок не враховує становище курдів, які по суті були піхотинцями західних країн, які не бажали підставляти під кулі своїх солдатів на війні, на якій загинули понад півмільйона людей. Саме курди перемогли "Ісламську державу" в Кобані на півночі Сирії, вони ж зупинили винищення єзидів на горі Сінджар і успішно вели облогу Ракки, яка була "столицею" ІДІЛ.

Багато курдів, які билися на передовій, були із "Загонів народної самооборони", пов'язаних з Робочою партією Курдистану (РПК). Туреччина вважає РПК терористичною організацією, метою якої є створення незалежної держави, в тому числі і на частині турецької території. Сирійські курди відкидають ці звинувачення, стверджуючи, що в їх плани входить лише автономія в рамках майбутньої федеральної Сирії.

На цьому тижні радник Трампа з національної безпеки Джон Болтон заявив турецьким лідерам, що США виведуть свої війська тільки в тому випадку, якщо Анкара не буде починати військові дії проти курдів. Однак мало хто з курдів вважає, що цей заклик матиме бажаний ефект. Замість цього вони готові укласти угоду з Асадом, щоб потрапити під його захист.

В такому випадку, це стане найбільшим стратегічним прорахунком Трампа: США закликають курдів бути стійкими і вірити в те, що Вашингтон утримає Анкару від нападу, а Ердоган напередодні місцевих виборів чекає нагоди порадувати електорат, завдавши нищівного удару по курдам. Це подасть жахливий сигнал союзникам Америки по всьому світу.

Не можна виходити з війни в поспіху і повідомляти про це у соціальних мережах. У американського плану є свої переваги – поступове виведення військ з Сирії призвело би до того, що Ердоган міг би стати більш надійним союзником США у НАТО. Та й для Трампа це виконання однієї з передвиборних обіцянок, що підвищило б його шанси переобратися у наступному році.

Але війна проти ІДІЛ ще не закінчена, і американська військова присутність в Сирії повинна ставити своєю метою повне знищення бойовиків з гарантією, що "Ісламська держава" там не зможе відродитися. Курди втратили тисячі військових у цій війні, і вони заслуговують більш гідного ставлення.

Читайте також: Ердоган відмовився зустрічатися з радником Трампа, переговори США і Туреччини зірвалися

19 грудня Білий дім і Пентагон повідомили про виведення американських військ з Сирії у зв'язку з переходом до "нової стадії" військової операції проти угруповання "Ісламська держава". На тлі рішення Трампа про виведення військ з Сирії міністр оборони США Джеймс Меттіс оголосив про свою відставку.

Озброєна опозиційна коаліція "Сили демократичної Сирії" розцінила дії США як "удар у спину".