Віце-президент Афганістану Амрулла Салех поклав на себе обов'язки президента країни і закликав співгромадян до опору «Талібану».
Салех пояснив, що відповідно до Конституції він тимчасово виконуватиме обов'язки глави держави, так як президент Ашраф Гані самоусунувся від них, втікши з країни.
«У разі відсутності, втечі, відставки або смерті президента віце-президент стає тимчасовим президентом. Зараз я перебуваю в своїй країні і є законним виконувачем обов'язків президента», - написав Салех у Twitter у вівторок, 17 серпня.
Він закликав громадян Афганістану приєднуватися до руху опору проти «Талібану».
«Ми, афганці, повинні довести, що Афганістан - це не В'єтнам, а таліби навіть віддалено не схожі на В'єтконг. На відміну від США і НАТО, ми не втрачали дух і бачимо попереду величезні можливості. Даремні застереження закінчено. Долучайтесь до опору», - заявив Салех.
Напередодні він заявляв, що ніколи не скориться терористам з «Талібану» і не зрадить ідеали Ахмада Шаха Масуда - польового командира моджахедів, який боровся проти радянської окупації, був міністром оборони Афганістану і загинув від рук талібів у 2001 році.
Тим часом син Ахмада Шаха Масуда Ахмад Масуд також звернувся до афганців із закликом до опору. Він збирає бійців у Панджшері - населеній переважно таджиками провінції на півночі країни, яку не контролюють таліби.
«Ми, афганці, не програли повністю, тому що Кабул не воював. Наші бійці, старі і молоді моджахеди, тут, в Панджшері, піднімають зброю. Приєднуйтесь до нас по духу або через пряму підтримку», - йдеться в заяві Масуда-молодшого, опублікованій французьким виданням Paris Match.
Син легендарного командира також закликав США, ЄС і арабські країни знову підтримати афганський народ в боротьбі за свободу.
15 серпня таліби увійшли до Кабула, і президент Афганістану Ашраф Гані залишив країну. Перед цим протягом менш ніж двох тижнів «Талібан» узяв під контроль більшу частину провінцій Афганістану. Прогнози американської розвідки щодо того, що афганський уряд може протриматися в Кабулі від 30 до 90 днів не виправдалися. Попередні розрахунки давали уряду від 6 до 12 місяців після виведення американського контингенту.
Виведення розпочалося 25 квітня 2021 року за розпорядженням президента Джо Байдена, який пообіцяв закінчити з цим до 11 вересня - двадцятої річниці терактів 11 вересня 2001 року.
Детальніше про наслідки дій Вашингтона і дестабілізації в регіоні - в статті Миколи Замікули «Що залишиться в Афганістані після виведення американських військ?», а також у матеріалі Олексія Їжака «Трагедія Афганістану: «Талібан» прийшов» для читачів ZN.UA.