UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вітамін D проти COVID-19: Більше допомоги чи хайпу?

Ніхто точно не знає, скільки вітаміну D дійсно потрібно людині. 

Вітамін D впливає майже усі процесах у нашому організмі. Одне з досліджень говорить про те, що нестача вітаміну D також може погіршити поширення COVID-19. Чи можливо це? Про це йдеться у матеріалі Deutsche Welle.

Безперечно, що  вітамін D  грає роль скрізь в організмі і виконує важливі функції. Сильний дефіцит вітаміну D, який може виникнути на рівні 12 нанограмів на мілілітр крові або менше, призводить до сильних і болючих деформацій кісток, відомих як рахіт у немовлят та дітей раннього віку та остеомаляції у дорослих. На жаль, тут закінчується науковий консенсус.

Звідки починається дефіцит?

Ніхто точно не знає, скільки вітаміну D дійсно потрібно людині. Питання про те, коли починається дефіцит, є суперечливим. Однак вітамін D стає все більш популярним.

Не лише псевдонаукова література про "вітамін сонця" переживає зараз підйом, але й наукових досліджень, кількість публікацій яких сильно зросла за останні роки. Наприклад, у 2019 році дослідження виявило, що вітамін D відповідає за збереження функціональності скелета і пов'язаний із серцево-судинними захворюваннями, діабетом 2 типу та різними видами раку. 

Всебічний

Рівень вітаміну D в організмі зростає і падає відповідно до впливу сонця. Якщо достатня кількість УФ-променів потрапляє на шкіру, організм здатний виробляти сам вітамін. Однак людський організм отримує лише приблизно 10-20 відсотків своєї щоденної потреби з їжею.

Вітамін D, який ми синтезуємо з сонячного світла або їжі, спочатку не є біологічно активним. Перш ніж нирки зможуть виробити біологічно активну форму вітаміну, відомий як кальцитріол, і викинути його у кров, деякі метаболічні процеси повинні відбутися заздалегідь.

Крім того, у багатьох органах є рецептори, до яких зв’язується попередник кальцитріолу. Далі ця речовина також присутня в крові.

Від цього попередника органи потім виробляють сам кальцитріол, який організм потім використовує для незліченних процесів в організмі. Така форма вітаміну D регулює секрецію інсуліну, гальмує ріст пухлини та сприяє утворенню еритроцитів, а також виживанню та активності макрофагів, які важливі для імунної системи. 

Низький вітамін D, важке захворювання на COVID-19?

Дослідження, проведене в Університеті Гогенгайма, встановило зв’язок між дефіцитом вітаміну D, деякими попередніми захворюваннями та важкими випадками захворювання на COVID-19.

Згідно з дослідженням, "є багато доказів того, що декілька незаразних захворювань (високий кров'яний тиск, діабет, серцево-судинні захворювання, метаболічний синдром) пов'язані з низьким рівнем плазми вітаміну D. Ці супутні захворювання разом із часто супроводжуючим вітаміном D дефіцит, збільшують ризик тяжких наслідків COVID-19 ".

"Це твердження цілком правильне", - сказав Мартін Фаснахт, завідувач ендокринології в університетській лікарні Вюрцбурга. Однак він кваліфікує, що це чиста асоціація, "тобто просте спостереження, що ці події відбуваються разом».

Доктор Фаснахт дуже критично ставиться до ажіотажу навколо вітаміну D, але не тому, що він заперечує, що вітамін виконує важливі функції. Однак дослідження на людях не змогли показати, що вітамін D має цілющі здібності, які багато хто розповсюджує.

Фасснахт каже: "Якщо придивитися ближче, сподівання, що прийом вітаміну D має лікувальну дію, поки що не підтверджені".

Асоціація проти досліджень інтервенції

Багато досліджень щодо вітаміну є асоціаційними або спостережними дослідженнями. "За визначенням, ці дослідження не можуть довести причинно-наслідковий зв’язок, а лише вказують на прості кореляції", - сказав Фаснахт. Лікар намагається проілюструвати це прикладом:

"Уявіть дві групи 80-річних. Одна група - шпигуна, активна і займається спортом. Якщо порівнювати їх з іншою групою, яка живе в будинках людей похилого віку, різниця в рівнях вітаміну D буде драматичною. Тривалість життя також буде надзвичайно різною . "

Але намагатися пояснити різницю у фітнесі лише статусом вітаміну D є надто спрощеним. "Рівень вітаміну D - хороший показник того, як хтось хворий. Але не більше", - каже Фаснахт. 

За словами Фасснахта, жодне з проведених на сьогоднішній день досліджень, яке спеціально досліджувало вплив вітаміну D на різні захворювання не змогло підтвердити попередні уявлення та лабораторні дослідження або припущену позитивну дію вітаміну D.

Потрібні подальші дослідження

"Якщо є підозра на зараження коронавірусом, тому необхідно абсолютно перевірити стан вітаміну D і швидко виправити будь-який можливий дефіцит", - йдеться в рекомендації доповіді, опублікованої університетом Гогенхайма. 

"Зараз ведуться дослідження, чи допомагає вітамін D при інфекції COVID-19, але я особисто не вірю, що це дійсно так", - каже ендокринолог Фаснахт. Тим не менш, він каже, що ці дослідження корисно проводити.

"Я не хочу виключати, що насправді є підгрупи людей, які отримують перевагу від додаткової дози вітаміну D", - говорить він. Зрештою, це було доведено у випадку сильного дефіциту.

Зважаючи на ситуацію дослідження, Фаснахт не вважає великою мірою профілактичними загальнодержавними замінниками вітаміну D. "Моя переконання, що вітамін десь допомагає, дуже низька. Але, звичайно, я можу помилитися".