Сполучені Штати відстежують достатньо індикаторів, пов'язаних з російською військовою активністю біля України, які викликають «серйозну занепокоєність», і російська риторика стає все різкішою, заявив високопоставлений військовий офіцер США, повідомляє Reuters.
Генерал армії Марк Міллі, голова Об'єднаного комітету начальників штабів, відмовився обговорювати можливі варіанти, які можуть розглянути Сполучені Штати у разі російського вторгнення. Але Міллі в деяких зі своїх найбільших зауважень про кризу наголосив на важливості суверенітету України для Вашингтона та альянсу НАТО.
"Якби росіяни вчинили відкритий акт військової агресії щодо національної держави, яка була незалежною з 1991 року, то на карту було б поставлено важливі інтереси національної безпеки Сполучених Штатів і держав-членів НАТО", - сказав Міллі під час польоту з Сеула до Вашингтона.
Україна заявляє, що Росія зосередила понад 90 000 військовослужбовців біля їхнього протяжного спільного кордону. Але Москва відкидає припущення, що вона готується до нападу на свого південного сусіда і залишає за собою право розміщувати війська на своїй території на свій розсуд.
Кремль вже анексував український півострів Крим у 2014 році, а потім підтримав сепаратистів, які борються з київськими урядовими військами на сході країни. У цьому конфлікті, за словами Києва, загинуло 14 000 людей, і він все ще продовжується.
Експерти попереджають, що неконтрольоване російське вторгнення може дестабілізувати, створюючи хвильові ефекти далеко за межами України під час стурбованості, що зростає стосовно намірів Китаю щодо Тайваню.
Міллі відмовився публічно заявити про свою оцінку чисельності російських військ біля України, але припустив, що його побоювання виходять за межі приблизної чисельності російських військ.
"Я не збираюся розповідати вам, що ми відстежуємо, а також індикатори або попередження з точки зору розвідки, але ми відстежуємо їх усі", - сказав Міллі. "І зараз там достатньо інформації, щоб викликати серйозне занепокоєння, і ми продовжимо моніторинг".
Росія та Україна мають багатовікову спільну історію, і до розпаду СРСР у 1991 році утворювали дві найбільші республіки Радянського Союзу, тому Москва розглядає прагнення свого сусіда вступити до НАТО як образу та загрозу.
З початку останньої кризи Москва висунула вимоги про надання юридичних гарантій безпеки з боку Заходу, а також гарантії того, що НАТО не прийме Україну, як свого члена і не розгорне там ракетні системи для націлення на Росію.
Держсекретар США Ентоні Блінкен попередив Москву в четвер про «серйозні витрати» у разі вторгнення в Україну, закликавши свого російського колегу шукати дипломатичний вихід із кризи.
Міллі відмовився обговорювати, чи може президент Росії Володимир Путін надихнутись відходом президента США Джо Байдена з Афганістану, сказавши: «Вам доведеться спитати Путіна». Серпневий вивід військ поклав край війні, яку Америка продовжувала два десятиліття і розцінюється однозначною поразкою, в той час як до влади в Афганістані повернувся Талібан.
"Я думаю, що для будь-якої країни було б помилкою зробити широкий стратегічний висновок, заснований на відході США з Афганістану, а потім використати цю подію та автоматично застосувати її до інших ситуацій", - сказав Міллі.
Він навів історичні приклади минулих президентів США, які виводили війська в одних місцях, але розпочинали військові дії в інших місцях.
"Таким чином, Сполучені Штати іноді складно зрозуміти іншим країнам", - сказав він.
Раніше повідомлялося про те, що поки що передчасно говорити про будь-які контакти Байдена та Путіна. Представник Білого дому торкнулася на брифінгу теми відносин між США та Росією.
Росія намагається провести ще один президентський саміт із США, на якому, за словами Путіна, він вимагатиме гарантій того, що НАТО обмежить свою підтримку України. Генсек НАТО Єнс Столтенберг уже заявив, що Росія не має права вето на вступ України до військового альянсу.