UA / RU
Підтримати ZN.ua

Висновки швейцарських експертів про отруєння Ясіра Арафата полонієм поставили під сумнів

Британський учений звернув увагу на те, що період напіврозпаду полонію-210 становить 138 днів. У зв'язку з цим на зразках, які отримали швейцарці для вивчення, залишалася мізерно мала кількість речовини, тому судити на цій підставі про її кількість в момент смерті Арафата в 2004 році некоректно.

Міжнародні експерти поставили під сумнів висновки Лозаннського інституту радіофізики (Швейцарія) про отруєння колишнього палестинського лідера Ясіра Арафата радіоактивним полонієм-210. Зокрема, фахівець із радіації з британського університету Суррея, професор Падді Реган (Paddy Regan) заявив, що висновки швейцарських експертів можна допустити тільки зі значною кількістю застережень, пише BBC News.

Британський учений звернув увагу на те, що період напіврозпаду полонію-210 становить 138 днів. У зв'язку з цим на зразках, які отримали швейцарці для вивчення, залишалася мізерно мала кількість речовини, тому судити на цій підставі про її кількість на момент смерті Арафата у 2004 році некоректно. Як заявив Реган, дії швейцарських експертів рівносильні спробі визначити у темряві розмір слона, тримаючись за його хвіст.

Окрім того, версію Лозаннського інституту категорично відкинув Ізраїль. Представник МЗС Ізраїлю Йігал Палмор заявив, що розслідування причин загибелі палестинського лідера перетворилося на "мильну оперу", пише The Jerusalem Post. За його словами, у теорії про отруєння полонієм "більше дірок, ніж у швейцарському сирі". Палмор зазначив, що експерти з Лозанни не повинні були робити подібні висновки, оскільки не мали доступу до важливої частини інформації, а саме - вони не шукали полоній в колишньому офісі Арафата у Рамаллі і в паризькому госпіталі, де він помер, а також не отримали його медичні документи.

Дослідженням причин смерті Арафата займалися не тільки швейцарські, але також російські та французькі вчені. Ще в середині жовтня стало відомо, що російське Федеральне медико-біологічне агентство (ФМБА), яке проводило експертизи у справі Арафата, зовсім не знайшло слідів полонію і виключило версію про отруєння. Про це "Інтерфаксу" заявив голова агентства Володимир Уйба.

Тим часом французькі дослідники свою роботу ще не завершили. Спочатку передбачалося, що результати швейцарських експертиз буде оприлюднено одночасно з французькими. Чому Лозаннський інститут вирішив представити свій звіт раніше, невідомо, пише швейцарська газета Handelszeitung.

Раніше про результати швейцарських досліджень заявила вдова колишнього палестинського лідера Суха Арафат. За її словами, звіт Лозаннського інституту є доказом насильницької смерті її чоловіка. Проте у самому звіті експерти не висловлюють чіткої впевненості у версії про отруєння. У документі йдеться, що експерти "помірно підтримують" (це другий ступінь впевненості після "рішуче підтримують") гіпотезу про отруєння радіоактивним полонієм-210. Відсутність повної переконаності вони пояснюють, у першу чергу, відсутністю достатньої кількість біоматеріалу для аналізу та тимчасовим розривом між смертю Арафата і експертизами.

Ясір Арафат помер у 2004 році у Парижі. Медики тоді так і не змогли визначити причину різкого погіршення його здоров'я і смерті. У 2012 році у Франції на прохання вдови ясіра Арафата було порушено справу про його ймовірне вбивство. У зв'язку з цим тіло колишнього палестинського лідера було ексгумовано, і зразки біоматеріалу, а також ґрунту з місця поховання відправлено на експертизу. !zn

Читайте також:

В Палестині ексгумували останки Ясіра Арафата

Лікарі оприлюднили подробиці хвороби Ясіра Арафата: його убив "загадковий синдром"

Палестина дозволила ексгумувати тіло Ясіра Арафата, щоб перевірити чутки про його отруєння

Ясіра Арафата могли отруїти полонієм