UA / RU
Підтримати ZN.ua

Висилка дипломатів з Чехії: на підірваних росіянами складах була зброя для України – ЗМІ

Постачання, імовірно, мало здійснюватись через болгарську компанію Emco бізнесмена Еміліана Гебрева, якого двічі намагались отруїти «Новічком».

Чеські медіа провели розслідування обставин масштабного вибуху на військових складах у місті Врбетице, його результати стали підставою для висилки 18 російських дипломатів, і дійшли висновку, що до нього можуть бути причетні російські спецслужби. Метою диверсантів міг бути зрив постачання зброї Україні, пише «Європейська правда».

Вибух на сході країни пролунав 16 жовтня 2014 року, він спричинив численні руйнування та став причиною загибелі двох людей. За даними видання Irozhlas, підірвані склади та зброя не належали Міністерству оборони – на той час вони використовувалися комерційною компанією Imex Group, що офіційно займається торгівлею зброєю.

У той час, коли стався вибух, саме велася підготовка до експорту підірваної зброї до Болгарії. Проміжним отримувачем мала стати збройова компанія Emco – її очільника Еміліана Гебрева двічі намагалися отруїти бойовою отрутою  «Новічок» саме після вибуху у Врбетице.

Згодом розслідувачі Bellingcat довели, що це робив той самий підрозділ ГУР Генштабу РФ, що здійснив напад на родину шпигуна-перебіжчика Сєргєя Скрипаля у британському Солсбері.

Видання Respect із посиланням на чеську поліцію підтверджує, що зброю готували до постачання Гебреву, і додає: болгарський бізнесмен-зброяр був одним з постачальників товарів військового призначення для українського МВС та Нацгвардії, зокрема у розпал боїв у Донбасі. Сам Гебрев також вважає, що спроба отруїти його пов’язана із постачанням зброї Україні.

Інше авторитетне чеське видання SZ наголошує, що російський намір щодо зриву постачань зброї міг бути націлений на лише на Україну, а й на Сирію –  Emco постачала зброю також сирійським антиурядовим групам, що також не подобалося РФ.

Розслідування тривало шість з половиною років, однак слідчим вдалося встановити повну картину подій жовтня 2014 року. Увечері 17 квітня 2021 року на терміново зібраній пресконференції керівництво чеського уряду офіційно звинуватило Росію в організації цієї диверсії.

Читайте також: Чехія ініціює обговорення "справи Врбетіце" на зустрічі глав МЗС ЄС

У січні 2020 року прокуратура Софії (Болгарія) заочно оголосила підозру трьом росіянам, підозрюваним в отруєнні власника збройового бізнесу Еміліана Гебрева. Прокуратура видала європейські ордери на арешт підозрюваних і оголосила в розшук по лінії Інтерполу. Усім трьом дали «червону картку» - розшук для арешту та екстрадиції. 

У замахах у Болгарії та Британії брали участь офіцер ГРУ Генштабу Збройних сил РФ Денис Сергєєв («Сєргєй Федотов») та співробітник місії Росії в СОТ Єгор Гордієнко («Гєоргій Горшков»), який міг провозити отруту, прикриваючись дипломатичним статусом, який дозволяє не віддавати багаж на перевірку.