UA / RU
Підтримати ZN.ua

Використання Росією права вето підриває легітимність Радбезу ООН – Пауер

Використання права вето постійними членами демонструє вразливість Радбезу ООН в використанні цієї привілеї в особистих інтересах.

Будучи постійним членом Ради безпеки ООН Росія загрожує миру і безпеці, порушує міжнародне право, не визнаючи свою відповідальність за те, що відбувається, а також не дозволяє Радбезу ООН виконувати свою основну функцію, заявила в ході зустрічі з журналістами Києві постійний представник США в Раді безпеки ООН Саманта Пауер.

"Мета Ради безпеки ООН стежити за тим, щоб країни дотримувалися міжнародного права, і карати тих, хто загрожує миру і міжнародній безпеці", - сказала американський дипломат.

На її думку, дві речі підривають легітимність Ради безпеки ООН.

"Перше, це цинічне використання Росією свого права вето. Так було 4 рази по Сирії. І один раз по Україні, по резолюції щодо її територіальної цілісності і суверенітету. Таким чином, використання права вето постійними членами демонструє, якою вразливою може бути Рада безпеки ООН від прагнення окремих постійних членів, використовувати цей свій привілей. Друга річ, яка підриває довіру до Радбезу, сама неприхована агресія Росії проти України", - зазначила Пауер.

При цьому вона підкреслила, що увага лідерів великих країн зосереджена на тому, яким чином можна залучити Росію до відповідальності.

"Тому ми підтримуємо нинішній жорсткий багатосторонній режим санкцій проти Росії, які перебувають за межами рамок ООН, однак у відповідності з духом ООН. І санкції такої сили, які можливо навіть не вдалося б досягти традиційними методами", - підсумувала постпред США в Радбезі ООН.

У січні Росія заблокувала заяву Ради безпеки ООН щодо обстрілу Маріуполя. При цьому в Москві поспішили звинуватити у зриві заяви Великобританію, яка запропонувала жорстко засудити заяви ватажка "ДНР" Олександра Захарченко.

Раніше президент Польщі Броніслав Коморовський заявив, що Росію необхідно позбавити права вето в Раді безпеки ООН на рішення по Україні.

Позбавлення права вето практично неможливо. Згідно ст. 108 Статуту Ради безпеки ООН, за позбавлення права вето повинні проголосувати 2/3 членів Генеральної Асамблеї ООН, а також всі члени Радбезу. Таким чином, Росія повинна буде проголосувати за позбавлення права вето самої себе.