UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вікіпедія оскаржує рішення московського суду видалити правдиву інформацію про війну в Україні

Інформаційний простір продовжує бути одним із найважливіших полів бою за мізки людей.

Фонд Вікімедіа, якому належить Вікіпедія, подав апеляцію на рішення московського суду з вимогою видалити інформацію, пов'язану із вторгненням Росії в Україну, стверджуючи, що люди мають право знати факти про війну, повідомляє Reuters.

Московський суд оштрафував Фонд Вікімедіа на 88 тисяч доларів США за відмову видалити те, що в РФ називають «дезінформацією», а саме інформацію з російськомовних статей Вікіпедії про війну, включаючи «Російське вторгнення в Україну», «Військові злочини під час російського вторгнення в Україну», та «Різанина в Бучі».

«Це рішення передбачає, що достовірні та перевірені відомості з Вікіпедії, які не узгоджуються зі звітами російської влади, є дезінформацією», - заявив заступник головного юрисконсульта Фонду Вікімедіа Стівен ЛаПорт.

Вікіпедія стверджує, що пропонує росіянам «альтернативний погляд», і є одним із небагатьох основних перевірених російськомовних джерел інформації для росіян після всіх репресій Кремля проти ЗМІ.

«Уряд Росії націлений на інформацію, яка життєво важлива для людей під час кризи», - сказав ЛаПорт. «Ми закликаємо суд переглянути своє рішення на користь прав кожного на доступ до інформації та свободу слова».

Московський суд стверджує, що інформація у Вікіпедії є дезінформацією, і становить загрозу громадському порядку в Росії. Також що Фонд, штаб-квартира якого знаходиться в Сан-Франциско, штат Каліфорнія, діяв на території Росії.

Фонд був притягнутий до відповідальності за законом про видалення забороненої інформації. Справа була порушена російським регулятором зв'язку Роскомнаглядом, який не одразу відповів на запит про коментарі у Вікіпедії.

В апеляції Вікіпедії, яку було подано 6 червня, а подробиці оприлюднено у понеділок, стверджується, що видалення інформації є порушенням прав людини. У ньому говорилося, що Росія не має юрисдикції щодо Фонду Вікімедіа, який доступний у всьому світі більш ніж 300 мовами.

Записи у Вікіпедії пишуться та редагуються волонтерами.

Розповіді про війну, найбільше наземне вторгнення в Європі з часів Другої світової війни, дуже різняться і стали вкрай політизованими, оскільки журналістів як у Москві, так і на Заході регулярно звинувачують у спотворенні інформації про війну.

Україна заявляє, що є жертвою неспровокованого імперського захоплення земель з боку Росії і що вона боротиметься до кінця, щоб повернути територію, окуповану російськими військами. Київ неодноразово просив Захід про додаткову допомогу у боротьбі з Росією.

Президент Володимир Путін та російські офіційні особи не використовують слова «війна» чи «вторгнення». Вони представили це «спеціальною операцією», спрямованою на запобігання переслідуванням російськомовних на сході України.

Путін також каже, що цей конфлікт є поворотним моментом в історії Росії: повстання Москви проти Сполучених Штатів, яке, за його словами, принизило Росію після розпаду Радянського Союзу у 1991 році та підштовхнуло до розширення військового альянсу НАТО.

Читайте також: Рустамзаде: «В інформаційному супроводі війни в Україні надто багато демократії»

Україна та її західні союзники заперечують твердження Москви про переслідування російськомовних. Київ заявляє, що російські війська вчиняли військові злочини, у тому числі вбивства, тортури та зґвалтування у таких місцях як Буча.

Росія стверджує, що докази військових злочинів складаються з ретельно сфабрикованих фейків, а Україна та її західні союзники поширюють дезінформацію про російські війська.

Раніше повідомлялося про те, що РНБО та Генштаб нагадали цивільним правилам поширення даних у воєнний час. Ворог щодня генерує десятки фейків про капітуляцію наших захисників та ініціативну здачу займаних позицій.