Згідно з парламентською доповіддю, відсутність значущих угод про контроль над озброєннями ризикує призвести до гонки озброєнь та підвищує ймовірність застосування ядерної зброї.
Комітет з міжнародних відносин Палати лордів Великобританії попередив, що в поєднанні з розривом дипломатичного зв'язку між країнами і новими технологіями ризик ядерного удару зараз вище, ніж будь-коли після холодної війни, повідомляє The Independent.
На великій зустрічі з нерозповсюдження, яку ООН планує провести наступного тижня в Нью-Йорку, комітет випустив доповідь з докладним описом того, що він називає "серйозними проблемами", і закликає уряд вирішити проблему погіршення стану ядерної дипломатії".
Голова комітету лордів з міжнародних відносин лорд Хауелл сказав: "Зараз ми небезпечно близькі до світу без угод про контроль над озброєннями, що прокладає шлях до нової гонки озброєнь і підвищеного ризику застосування ядерної зброї. Руйнуються стосунки між державами, які володіють ядерною зброєю, новими можливостями і технологіями, змішаними з відсутністю зв'язку і розуміння, означають, що ризик застосування ядерної зброї зараз вище, ніж з часів холодної війни".
Він додав: "Підготовчий комітет 2019 року до Конференції з розгляду дії Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 2020 року наступного тижня - це можливість підштовхнути до розширення діалогу та прозорості між державами, що володіють ядерною зброєю, щоб продемонструвати очевидну прихильність роззброєння.
"Ми закликаємо уряд взяти під увагу наші серйозні побоювання і використовувати підготовчий комітет для їх вирішення".
Доповідь вийшла через місяці після того, як США і Росія вийшли з ключових договорів епохи холодної війни.
У лютому адміністрація Трампа заявила, що припинить виконання своїх зобов'язань за ядерними силами середньої дальності (INF), пославшись на передбачувані порушення Росією 32-річного угоди.
Кілька днів тому російський президент Володимир Путін заявив, що він також припинив дію договору і звинуватив США у випробуваннях та використання зброї в "прямому порушенні" пакту 1987 року.
Згодом Путін затвердив плани щодо створення гіперзвукових ракет наземного базування, а також наземної версії крилатої ракети морського базування "Калібр" (також відомої як "Калібр").
Договір РСМД, укладений в 1987 році між СРСР і США, не дозволяє сторонам мати на озброєнні балістичні ракети наземного базування і крилаті ракети дальністю від 500 до 5,5 тисячі кілометрів. Москва і Вашингтон регулярно звинувачують один одного в порушенні його умов.
1 лютого держсекретар США Майк Помпео анонсував вихід Сполучених Штатів з ДРСМД. США завершать вихід з Договору протягом шести місяців, якщо Росія не повернуться до виконання ДРСМД. Наступного дня президент РФ Володимир Путін заявив, що Росія призупиняє участь у ДРСМД. 4 березня Путін підписав указ про припинення Росією виконання ДРСМД.
Раніше заступник держсекретаря США з контролю над озброєннями і міжнародної безпеки Андреа Томпсон заявила про те, що Сполучені Штати вимагають від Росії знищити ракету 9М729, наявністю якої Москва порушує ДРСМД - в цьому випадку угода може бути врятовано.
Детальніше про мотиви виходу США з ДРСМД читайте у статті Олексія Ижака "Все ближче до ядерного раю" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".