UA / RU
Підтримати ZN.ua

Відповідь Заходу на отруєння Скрипаля була надто м'якою - Bloomberg

Видворення дипломатів продемонструвало солідарність, але потрібного тиску не створило.

Скооридановане висилання близько 140 російських дипломатів з понад 20 країн - це не дрібниці. Можливо це навіть жорсткіша відповідь на останню провокацію, ніж 3 очікував. Доведеться пригадати про часи Холодної війни, щоб знайти приклад подібної реакції Заходу.

Але все одно вона була надто м'якою, пише Bloomberg в редакційній статті.

Видання нагадує, що видворення почалися після отруєння колишнього шпигуна Сергія Скрипаля і його доньки Юлії на території Великої Британії за допомогою отруйної речовини військового призначення. І британський уряд переконаний, що таку отруту виробляють лише у Росії.

Атака проти Скрипаля і його доньки була легковажною і жорстокою. Видворення дипломатів було досить масштабним, щоб продемонструвати, що Захід образився і налаштований серйозно. Але навряд чи це завдасть болю, через який Путін почне добре поводитися.

Російський президент звик до стороннього осуду. Він використовує його для того, що сказати росіянам, що нібито зловісні і лицемірні сили на Заході зневажають, звинувачують і віктимізують їх. Він робив так впродовж воєн в Грузії, Україні і Сирії.

Що ж можна ще зробити? Серед усіх британських союзників США стали країною, яка видворила найбільше російських дипломатів. Але у інших напрямках їхня реакція була досить стриманою. Президент Дональд Трамп підозріло відмовився жорстко висловлюватися щодо ситуації. Він також повідомив, що Вашингтон не планує виконувати закон про жорсткі санкції, який був ухвалений торік у відповідь на російське втручання у вибори.

Європа вагається ще більше. В той час, як США видворили 60 росіян, деякі країни Євросоюзу взагалі відмовилися це робити. А кількість видворених з Франції і Німеччини теж не справляють враження. Фінансові і торговельні зв'язки Європи з Росією лишаються близькими і європейські уряди не хочуть ставити їх під ризик.

Але це той ризик, на який Заходу доведеться піти, щоб змінити поведінку Путіна. Існує багато способів, як можна посилити тиск. Зокрема, можна вдатися до жорсткішого виконання "Конвенції про хімічну зброю" від 1997 року, а також заблокувати російське зловживання можливостями "Інтерполу", який Москва використовує для переслідування опонентів. Ініціативи на зразок "Акту Магнітського", які б передбачали замороження активів на Заході і заборону перетинати кордон для корупціонерів і порушників прав людини серед російських чиновників, повинні бути ухвалені більш широко. Європа і США повинні тісно співпрацювати у розробці цих інструментів.

Також видання підкреслює, що необхідно знайти спосіб боротьби проти російської пропаганди, яку Путін використовує для посилення своєї популярності і поширення антизахідних настроїв. Потрібно показати росіянам, що Захід нарікає на Путіна і його поплічників, а не на Росію взагалі.

Нагадаємо, на сьогоднішній день до рішення Великобританії, яка спочатку оголосила про вислання російських дипломатів зі своєї території, приєдналися понад 20 країн. Таким чином, наразі висилка торкнеться 143 російських дипломатів.

Однак при цьому в Євросоюзі деякі з країн досі не приєдналися до інших держав-членів у рішенні вислати російських дипломатів на знак солідарності з Великобританією.

Влада РФ заявила, що буде керуватися принципом взаємності у питанні відповіді на вислання російських дипломатів з країн Євросоюзу, США, Канади та України. Прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков повідомив, що остаточне рішення про дії у відповідь прийме Володимир Путін.