Вашингтон сьогодні опинився перед дуже нелегким для себе вибором і якщо США відмовляться від ядерної угоди з Іраном, це спричинить нагнітання ядерної загрози з його боку і провокуватиме напруженість навколо близькосхідних регіональних питань. Про це пише в своїй статті для DT.UA експерт Віктор КАСПРУК.
За словами автора, Білий дім може і не переглядати угоду і цим забезпечить обіцяне послаблення санкцій для Ірану. Це означатиме тимчасове призупинення поширення ядерної зброї на Близькому Сході, але не активне прагнення до неї Тегерану. Перший же варіант загрожує спровокувати конфлікт між Іраном та США, тоді як цей же конфлікт розвивається між Америкою й Північною Корею. І тут, за словами експерта, варто згадати перше правило війни: ніколи не бери участі в силовому протистоянні одночасно на двох напрямках. Підтримка договору "Спільного всеосяжного плану дій (СВПД) з Іраном колишнім американським президентом Бараком Обамою змогла забезпечити тільки невелику затримку ядерних прагнень Ірану. Послаблення, які він приніс, дозволяють Тегерану протягом, максимум, 5 років створити свою ядерну зброю. Не кажучи вже про шанс купити її в готовому вигляді у різних можливих постачальників, якщо він цього вже таємно не зробив. Ядерна угода дала іранській владі бажаний перепочинок, під час якого вона може розвивати технології ракетобудування і підпільно продовжувати роботу над своїми ядерними проектами, пише автор. Але також вона переживає найбільш турбулентний момент з часу її підписання. А це може стати поворотним пунктом у відносинах між США та Іраном, у яких може бути перейдена точка неповернення.
Експерт припускає, що президент Америки Дональд Трамп так негативно ставиться до цієї угоди, бо володіє інформацією, джерел якої не може оприлюднити, щоб не засвітити її носіїв, котрі перебувають у ворожому середовищі.
За відомостями, отриманими американськими експертами з конфіденційних джерел, існує "ядерний симбіоз" між Північною Кореєю та Іраном. Діючи в обхід ядерної угоди з Заходом, Тегеран таємно вклав мільярди доларів у КНДР в обмін на "ключеві розробки ядерної зброї". Таким чином Іран, формально дотримуючись положень угоди СВПД, не проводить ядерних досліджень військового напряму сам, проте цю роботу виконують для нього північнокорейці.
Як сказано у статті, Північна Корея та Іран допомагають одне одному. Разом вони становлять надзвичайно небезпечний дует, тому вирішення цієї проблеми потребує комплексного підходу.
Ситуація навколо Ірану розвивається таким чином, що коли до 15 жовтня президент Трамп не підтримає повторно угоду СВПД, то в Конгресу буде 60 днів для винесення рішення, чи слід знову впроваджувати санкції щодо Тегерану, дію яких було призупинено відповідно до цієї угоди.
Розуміючи, до чого це може призвести, Роухані заявив, що угода була як будівля: якщо ви витягнете елементи з її підмурів, то розвалиться все. Експерт припускає, що іранське керівництво не готове змінювати регіональну політику так легко.
Автор робить висновок, що суперечки навколо ядерної угоди з Іраном і північнокорейський конфлікт загрожують підірвати крихкий мир у всьому світі. Утримувати ситуацію у стані паритетного протистояння між Сходом і Заходом стає дедалі важче. На його думку, закінчення холодної війни зовсім не означало кінець гонки ядерних озброєнь.
Нагадаємо, що за даними ЗМІ, Дональд Трамп має намір анулювати ядерну угоду з Іраном оскільки упевнений, що ця угода не відповідає національним інтересам держави.
Докладніше про перипетії навколо ядерного питання читайте в матеріалі експерта Віктора Каспрука "Чи вийде президент Трамп із ядерної угоди з Іраном?" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".