Те, як Стів Джобс представляв світу нові продукти своєї компанії, завжди викликало захоплення. Його брифінги про звершення Apple впродовж років були легендарними і супроводжувалися масштабною графікою на задньому плані, коли він виходив на сцену. Джобс був не просто інноватором, а й майстером комунікації.
"Коли мені потрібно було виступати в часи служби в армії, я завжди звертався до книги Кармайна Галло "Секрети презентацій Стіва Джобса", шукаючи натхнення. Дивлячись, як президент Росії 3 схожим чином представляв страшне нове озброєння своєї країни під час звернення до Федеральних зборів, у мене було дивне відчуття того, що я дивлюсь суміш презентації в дусі Стіва Джобса і "Q" - захопленого ґаджетами офіцера MI6 з фільмів про Джеймса Бонда", - пише на сторінках Bloomberg колишній військовий адмірал США і екс-командир сил НАТО Джеймс Ставрідіс.
Але на великому екрані з'явився не новий iPhone чи Aston Martin з вбудованими кулеметами. І навіть не ручка з вибухівкою. Путін говорив про ядерну зброю, яка рухається в бік США. Наскільки серйозно потрібно до цього поставитися?
Ставрідіс пропонує відкинути застарілі спецефекти російського відео, запозиченого з комп'ютерних ігор 90-х років, і розглянути самі ракети, про які йшлося. Розвідка США відстежувала розвиток таких систем впродовж останнього десятиліття. Путін розповідав про ядерні торпеди з ядерними двигунами, про нове покоління крилатих ракет з такими ж двигунами, які теоретично можуть летіти нескінченно довго і вдарити по США з будь-якого місця, про дуже швидкі крилаті ракети класу повітря-земля, а також про гіпотетичну ракету, яка може летіти зі швидкістю в 20 разів більшу від швидкості звуку. Путін також згадав про нові лазерні системи, які будуть націлені на американське озброєння. Він називав деякі з цих зразків "неперможними".
На думку Ставрідіса, у російського президента є три причини здіймати шум над новим озброєнням. По-перше, наближаються президентські вибори. Попри те, що Путін переможе (це легко, коли всі політичні опоненти мертві чи ув'язнені, а в кишені є повний контроль над ЗМІ), він все одно намагається задовольнити своїх виборців. Росіяни, як і люди в інших країнах, не отримують таке велике задоволення ні від чого, як від великого спектаклю на велетенській сцені.
По-друге, Путін веде розмову з його колом диктаторських союзників і партнерів по всьому світу. Його послання для Башара Асада в Сирії, Кім Чен Ина в КНДР і аятоли в Ірані заключається в тому, що хтось у світі може виступити проти США у питанні світового залякування і високих військових технологій. Демонстрація також хороший спосіб пожвавити продажі російської зброї у світі. Адже Росія експортує її не менше, ніж Німеччина, Франція і Британія разом узяті чи втричі більше, ніж Китай.
І третя причина в бажанні Путіна послати дуже прямий сигнал Вашингтону. Його дратує, коли Захід заважає Росії на будь-якому рівні: від санкцій за російське вторгнення в Україну і анексію Криму до покарання за використання допінгу на Олімпіаді. Послання тут просте і грубе: "Ми ядерна сила і можемо знищити ваш народ". Факт, що США може зробити те ж саме з Росією, зрозумілий Путіну. Але він не втратить жодного шансу нагадати Америці, що у нього є рівносильний ядерний арсенал.
В питанні ж військових можливостей, те, що Путін показав минулого тижня, викликає змішане враження. Нічого з того, що він представив, не вразило американську розвідку, так само як і не змінило жодним чином існуючий баланс ядерних і звичайних сил. Кілька з показаних систем не були запущені в серійне виробництво. Найбільше хвилювання може з часом викликати хіба що російська ядерна торпеда, але вірогідність того, що Москва наважиться вдарити першою, надзвичайно мала. Так само важко уявити сценарій, за яким США вдарять по Росії.
На думку Ставрідіса, нова Холодна війна ще не почалася. Але не важко помітити її наближення в короткостроковій перспективі. Найбільшу тривогу викликає те, що американські і російські військові воюють дуже близько один до одного в Сирії. А американські бойові літаки і кораблі маневрують в Чорноморській і Балтійській акваторії. Одна велика помилка може відділяти країни від дійсно небезпечної загрози. Лідерам по обидві сторони потрібно глибоко видихнути і закликати своїх підлеглих зробити те саме. А відео того, як ядерні ракети атакують США, цьому зовсім не допомагають.
Нагадаємо, що держдеп США відреагував на заяву Путіна про ядерні ракети. У держдепі підкреслили, що використання ядерної зброї, про яку розповідав 1 березня президент Росії Володимир Путін, порушує міжнародні зобов'язання Москви.
Перед цим заяву Путіна про нові ядерні ракети прокоментували в Пентагоні. Зокрема, там заявили, що заява російського президента Міноборони США не здивувала та висловили сумнів, чи додала Росія нові можливості для свого ядерного арсеналу, крім вже відомих американським військовим і розвідці.
Раніше президент Росії Володимир Путін у посланні Федеральним зборам 1 березня заявив, що у Росії створена і пройшла випробування нова крилата ракета з ядерною енергетичною установкою. За словами Путіна, нова ракета має необмежений радіус дії і "непередбачувану траєкторію польоту". При цьому Путін заявив, що "ні в кого іншого такої зброї поки немає", а коли з'явиться, додав він, "наші хлопці придумають щось нове".