UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вибори в Італії: все, що треба знати - The Guardian

У неділю італійці вперше будуть обирати парламент за новою змішаною виборчою системою.

3, яка лишається четвертою найбільшою економікою в Європі, у неділю 4 березня проведе парламентські вибори за новим і не випробуваним раніше виборчим законодавством. Більшість експертів переконані, що голосування закінчаться без чіткого переможця, а парламент опиниться в підвішеному стані.

З державним боргом у розмірі 2,3 трильйона євро, що дорівнює 135% від італійського ВВП і 20% від ВВП єврозони взагалі, з постійним дефіцитом бюджету, економікою в стані стагнації, дуже хиткими банками і підйомом популізму в політичному житті, Італія розглядається як ризик не лише для самої себе, а й для ЄС. Навіть попри те, що деякі партії, які раніше закликали до виходу з єврозони, дещо зменшили таку свою риторику.

"Рух п'яти зірок" на чолі з 31-річним Луїджі Ді Маіо, згідно з опитуваннями, може здобути найбільше голосів як окрема партія. У свою чергу, коаліція правих партій на чолі з 81-річним Сільвіо Берлусконі майже на 10% випереджає її.

Однак, остаточний результат дуже непередбачуваний, оскільки від 30 до 40% італійців досі не визначилися з вибором. А невпевнений результат лише посилить політичну нестабільність.

Складний процес переговорів про формування уряду може закінчитися слабкою, нестабільною коаліцію "лівих" і "правих", яка буде нездатною ухвалювати важливе законодавство чи просувати структурні реформи, які потрібні Італії.

Як до цього дійшло?

Колишній лівоцентристський прем'єр-міністр Маттео Ренці пішов у відставку в кінці 2016 року після того, як поставив на кін свою посаду на референдумі щодо конституційних реформ і програв. Його замінив однопартієць Паоло Джентілоні в якості тимчасового прем'єр-міністра до проведення нових виборів.

Поразка пропозиції Ренці, яка передбачала усунення відмінностей між системами виборів до верхньої і нижньої палат парламенту, лишила країну без функціональної електоральної системи. А Джентілоні витритив більшу частину 2017 року на просування нового закону про вибори, який нарешті був ухвалений в жовтні.

Ренці бере участь у нинішніх виборах як лідер лівоцентристської Демократичної партії.

Як працює нова система?

Закон Джентілоні створює змішану виборчу систему, в якій трохи більше третини парламентарів верхньої і нижньої палати обираються за мажоритарною системою, а ще дві третини - за пропорційним представництвом з партійних списків.

Партії можуть брати участь у гонці самостійно. Тоді для проходження їм потрібно подолати бар'єр у 3% голосів, щоб потрапити в парламент. Або ж вони можуть виступити заздалегідь сформованою коаліцією. Тоді прохідний бар'єр становитиме 10%.

Навідміну від старої виборчої системи, нова не дає автоматично більшість будь-якій партії чи союзу, який набере 40% голосів.

Виборці отримають два бюлетені: по одному на кожну палату. Вони можуть поставити по одній відмітці на кожному з бюлетенів. Кандидати можуть балотуватися як мажоритарники на одному виборчому окрузі і водночас йти за партійними списками ще в п'яти округах.

232 місця в нижній палаті займують мажоритарники, ще 386 місць - представники партій за пропорційною системою і ще 12 місць - представники заморських округів. У Сенаті місця будуть розподілені відповідно 102, 207 і 6.

Які великі питання на кону?

Імміграція, яка й без того викликала великі занепокоєння, стала ще більш гострим питанням на політичному порядку денному після вбивства шістьох африканців "правими" екстремістами у лютому. Берлусконі швидко назвав проблему "соціальною бомбою, готовою вибухнути", і пообіцяв депортувати 600 тисяч незаконних мігрантів, якщо його коаліція "правих" увійде в уряд.

Крім того, попри нинішнє невелике зростання, довготривале і, здавалося б, незворотне скорочення італійської економіки лишається ключовою темою, так само як і високий рівень безробіття. На півдні ж Італії також гостро стоїть проблема корупції. Ставлення до Європи і євро теж буде гарячою темою.

Більш ніж в інших країнах, в італійських виборчих кампаніях замість обговорення конкретних політичних пропозицій часто домінують розмови про те, хто кого підтримує, атакує і кидає. Нинішня не виключення.

Хто балотується і що обіцяє?

У все більше гарячкуватій політичній атмосфері президент Серджіо Матаррелла був змушений закликати всі партії висувати реалістичні, розумні і практичні передвиборчі обіцянки. Але мало хто його послухав.

Правоцентристи: представлені партією "Forza Italia" на чолі з колишнім чотириразовим прем'єр-міністром Сільвіо Берлусконі.

Хоча сам він не має права балотуватися через низку обвинувачень у податковому шахрайстві. Партія пропонує запровадити "паралельну валюту" для внутрішнього користування, зберігши євро для міжнародної торгівлі. Також вона виступає за введення пропорційного оподаткування для компаній і приватних осіб, а також скасування податків на житло, дороги і спадщину. "Forza Italia" обіцяє подвоїти мінімальну пенсію, запровадити безумовний базовий дохід на рівні тисячі євро в місяць для всіх італійців і заблокувати наплив іммігрантів.

Радикальні "праві": партія "Ліга", яка раніше називалася "Ліга Півночі" на чолі з Маттео Сальвіні.

Вона обіцяє запровадити паралельну італійську валюту і відмовитися від фіскального договору ЄС, який змушує країни з великим держборгом строго скорочувати бюджетні витрати. Також партія хоче запровадити пропорційне оподаткування на рівні 15% для всіх, дозволити ранній вихід на пенсію, зупинити імміграцію і висилати 100 тисяч нелегальних іммігрантів щороку. Також "праві" обіцяють посилити покарання за злочини, покращити відносини з Росією і відкрити борделі в Італії.

Також "праві" сили представлені партією "Брати Італії" на чолі з Джорджією Мелоні. Партія фактично є південним аналогом "Ліги Півночі" з неофвшистським корінням. Тож їхні політичні програми дуже схожі.

Вороги істеблішменту: партія "Рух п'яти зірок", яку очолює Ді Маіо.

Вона обіцяє підняти мінімальну зарплату до 780 євро, збільшити дефіцит бюджету і почати переговори про перегляд фіскального договору з ЄС. Також партія хоче скасувати 400 "безглуздих" законів включно з трудовою і пенсійною реформами, щоб дозволити ранній вихід на пенсію і ускладнити звільнення. "Рух п'яти зірок" обіцяє підвищити податки для енергетичних компаній і покращити відносини з Росією.

Лівоцентристи: "Демократична партія" Матео Ренці.

Ця політична сила обіцяє підвищити мінімальну зарплату, почати переговори про скасування фіскального договору з ЄС і підвищити дефіцит бюджету до 3% ВВП, а також скоротити податки і підвищити інвестиції.

"Ліві": партія "Вільні і Рівні" на чолі з П'єтро Грассо.

Це нова партія, яка об'єднує групи, які пішли від демократів Ренці. Вона обіцяє скасувати трудову і пенсійну реформи, а також підвищити державні витрати.

Нагадаємо, що в Італії президент розпустив парламент. Проведення дострокових парламентських виборів призначено на 4 березня. Згідно з останніми опитуваннями, жодна з італійських партій не зможе сформувати парламентської більшості. Найбільшою підтримкою користується популістська партія "Рух п'яти зірок", очолювана коміком і блогером Беппе Грілло (28%), на другому місці - правляча в Італії Демократична партія (23%).