Ще до остаточного підрахунку голосів на парламентських виборах в 3 було зрозуміло, що популізм здобув перемогу.
Лідируючою партією стала "Руху п'яти зірок". Капіталізувавши розлюченість півдня і молодь в проблемній італійській економіці, партія змогла пробитися через 30%-й бар'єр, що їй досить довго не вдавалося зробити.
Іншим великим переможцем, який сколихне Європу, стала праворадикальна, популістська "Ліга Півночі", яка скористалася хвилею стривоженості в Італії через наплив сотень тисяч мігрантів впродовж останніх років. Якщо додати такою успіх третьої популістської партії "Брати Італії", то можна зробити висновок, що сили, націлені проти істеблішменту, набрали більше 50% голосів, пише The Economist.
В результаті парламент, який вже виявився нестійким через італійську нову електоральну систему і в якому третину всіх місць у обох палатах займає "Рух п'яти зірок", зможе заблокувати будь-який уряд, який не сподобається партії. Як сказав один з її лідерів Алессандро Ді Баттіста: "Їм всім доведеться говорити з нами".
Єдиною прийнятною коаліцією видання називає союз між "Рухом п'яти зірок" і лівоцентристською "Демократичною партією". Остання сильно втратила на виборах. Кошмарним для ринків і проєвропейських італійців сценарієм була б коаліція, сформована з "Лігою". За лідерства Маттео Сальвіні партія випередила "Forza Italia" Сільвіо Берлусконі на 4%. Берлусконі ж спробував виставити себе перед виборцями і європейськими партнерами тим, хто приручить Сальвіні і стримає його євроскептичні настрої. Однак, хороші результати "Ліги" вручили першість серед "правих" саме Сальвіні. Втім, його шанси стати прем'єр-мністром здаються дуже незначними, навіть попри те, що "правий" альянс, який включає "Лігу" і "Forza Italia", отримав прихильність 37% виборців.
Слабкі результати "Forza Italia" і "Демократичної партії" унеможливлюють сценарій, який був найбільш бажаним для схвильованих інвесторів. Згідно з ним, мала з'явитися коаліція цих двох поміркованих основних партій.
Але якщо не буде угоди з "Рухом п'яти зірок" на переговорах, які почнуться після остаточного підрахунку голосів, можливе й інше рішення. Приміром, може з'явитися уряд непартійних технократів, призначених президентом Італії, а також дуже широка коаліція з мандатом ухвалити новий електоральний закон і саморозпуститися, щоб провести нові парламентські вибори наступного року. Але такі вигадливі рішення навряд чи відображають дух голосування, в якому більше половини голосів виборців отримали популісти, радикали і нові обличчя в політиці.
Великим переможцем на італійських виборах видання називає президента Росії Володимира Путіна. Адже і "Ліга", і "Рух п'яти зірок", і Forza Italia" Берлусконі прихильні до Кремля.
За проміжними результатами позачергових парламентських виборів, правляча Демократична партія набирає менше 20% голосів виборців. У той же час, праві популісти та євроскептики з Коаліції Сильвіо Берлусконі та "Руху п'яти зірок" отримують більшість місць в обох палатах італійського парламенту.
Демократи вже дали зрозуміти, що з таким результатом перейдуть в опозицію.
Детальніше про результати виборів в Італії читайте у статті Костянтина Федоренка "Італія: фірмова поствиборна невизначеність" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".