Ймовірність того, що ісламським терористам вдалося пронести бомбу на борт російського літака А321, вказує на нову область занепокоєння для авіаційної безпеки - внутрішню загрозу, пише Bloomberg.
"Замість того, щоб зосередитися на боротьбі з відносно невеликим угрупуванням Аль-Каїди, агентствам авіаційної безпеки, можливо, доведеться захищатися від набагато більших ворогів – у їх числі можуть виявитися працівники аеропортів, якщо підозри про катастрофу підтвердяться", - сказали агентству конгресмен США і двоє колишніх військових.
За словами Пітера Кінга, члена комітету Палати представників з розвідки, з'являється все більше свідчень про те, що "ты, хто "співчуває" "Ісламській державі", пронесли на борт A321 компанії Metrojet вибуховий пристрій.
"Це дуже тривожний дзвінок", - говорить Кінг. "Ми повинні зробити все, щоб попередити всіх про те, що може трапитися. Це може відбутися де завгодно в світі", - підкреслює він.
Джон Халінскі, колишній голова відділення закордонних операцій Управління транспортної безпеки США, заявив: "Якщо вирішать, що це ІД і це була бомба на борту літака, то це створює нову загрозу для авіації".
Департамент США з національної безпеки планує в п'ятницю оголосити про підвищені заходи безпеки для американських авіакомпаній, що працюють на міжнародних рейсах, повідомило джерело. Він відмовився уточнити, які заходи агентства буде і DHS часто не розкриває дії захисту.
"У невеликих аеропортах по всьому світу, в тому числі і у Міжнародного аеропорту Єгипту в Шарм-ель-Шейху, пункт, звідки вирушив злощасний літак Metrojet, часто немає суворого відбору працівників, і у них погані заходи внутрішньої безпеки", - говорить Халінскі.
Він додав, що співробітники аеропорту в США проходять перевірку даних кожні півроку, а за межами Штатів, Канади і Європи – такі заходи здійснюють тільки кожні п'ять років. Не проводяться також і раптові перевірки співробітників, підкреслив він.
"Якщо виявиться, що це був теракт, то доведеться по-новому поглянути на безпеку в аеропортах по всьому світу, і на ті кроки, які повинні бути зроблені для поліпшення безпеки", - сказав Адам Шіфф, головний демократ в комітеті з розвідки Палати. За його словами, це може бути також свідченням того, що ІД розробила широкий план атак.
Рік Нельсон, співробітник вашингтонського Центру стратегічних і міжнародних досліджень за програмою національної безпеки і боротьби з тероризмом вважає, що цей випадок є нагадуванням про те, що авіаційний сектор залишається головною мішенню для терористів.
Як повідомили ЗМІ, у ніч на четвер, розвідка США дізналася про бомбу на борту А321 завдяки перехоплення даних. Імовірно бомба була закладена прихильниками "Ісламської держави" або пов'язаних з ним угруповань. Разом з тим, єгипетський посол в РФ заперечує теракт на борту А321.
У ніч на п'ятницю, 6 листопада, стало відомо, що розшифровка "чорних ящиків" А321 не допомогла встановити причину авіакатастрофи. На протягом двадцатиминутного польоту всі системи літака працювали справно. Однак потім сталося якесь подія, після якого фіксація всіх без винятку параметрів роботи систем А321 одномоментно перервався.
Пасажирський літак компанії "Когалимавіа", що слідував рейсом KGL9268 в Санкт-Петербург з Шарм-еш-Шейха, розбився незабаром через 23 хвилини після вильоту на півночі єгипетського півострова Синай. На борту повітряного судна перебували 224 особи - 217 пасажирів, у тому числі 25 дітей, і сім членів екіпажу. Всі вони загинули. Майже всі загиблі - росіяни. Також на борту було четверо громадян України і один пасажир з Білорусі.
Згідно з попередніми даними різних джерел, літак A321 зруйнувався в повітрі, екіпаж повітряного судна не подавав сигналів лиха, а сам лайнер не піддавався зовнішньому впливу.
У той же час в авіакомпанії "Когалимавіа", якій належав впав літак, заявили, що єдиною причиною краху могло бути "механічний вплив в повітрі". Представник перевізника виключив, що причиною аварії могла бути технічна несправність повітряного судна або помилка пілотів.
Раніше джерела в Каїрі повідомили, що на місці катастрофи А321 знайдені елементи, що не відносяться до його конструкції. А джерело телеканалу NBC в держструктурах США раніше заявило, що над Синайським півостровом була зафіксовано тепловий спалах у момент катастрофи російського пасажирського літака. Вона може свідчити про вибух на борту A321: або бомби, або паливного бака, пояснив співрозмовник.