UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вердикт суду ООН: ні Сербія, ні Хорватія не здійснювали геноцид один проти одного

Міжнародний суд ООН поставив крапку в судовому розгляді довжиною в 16 років.

Міжнародний суд ООН у Гаазі постановив, що Сербія та Хорватія не здійснювали геноцид стосовно один одного в результаті низки воєн в Балканському регіоні при розпаді 3, передає Reuters із залу суду.

Говорячи від імені суду у вівторок, 3 лютого, голова суду Петер Томка зачитав вердикт, в якому оголосив, що безліч злочинів було скоєно обома сторонами, однак суд не знайшов об'єктивних доказів того, що Сербія чи Хорватія мали намір "частково або повністю знищити населення" протиборчої сторони.

Зокрема, він зазначив, що свідчень, поданих хорватською стороною у справі виявилося недостатньо для доказу провини Сербії в "умисному акті геноциду", тому позов був відхилений у повному обсязі.

Зустрічний позов Сербії за фактом геноциду в матчі військової операції Хорватії також був відхилений судом ООН.

У липні 1999 року Хорватія подала в Міжнародний суд позов до Сербії, звинувачуючи офіційний Белград у геноциді хорватського населення за період 1991-1995 років, а також у значному збитки економіки країни. При цьому майже 10 років пішло тільки на те, щоб з'ясувати, чи має право Міжнародний суд взагалі розглядати цю справу. Тільки в листопаді 2008 року позов був прийнятий до розгляду. І крапка в справі була поставлена тільки зараз.

Тоді Сербія в січні 2010 року внесла зустрічний позов, також звинувачуючи Хорватії в етнічних чистках і геноциді в серпні 1995 року при проведенні операцій "Буря" і "Блиск" в регіоні Сербської країни, а також виселення 200 тисяч сербів зі спірної території, яка в кінцевому підсумку опинилася під контролем Хорватії.

Таким чином, після відмови вирішити справу на користь однієї із сторін сторони ключового міжнародного судового органу, Хорватія і Сербія позбулися права претендувати на репарації і будь-яку іншу грошову компенсацію.

У 2007 році суд ООН відмовив Боснії за схожим позовом проти Сербії, де також не знайшов фактів геноциду боснійців з боку сербів.

В результаті воєн при відділенні Хорватії від Югославії (за період 1991-1995 роки), де чільне місце займала Сербія на чолі зі Слободаном Мілошевичем, загинуло близько 20 тисяч чоловік.