Шотландія вирішила не від'єднуватися від Великобританії в окрему країну, однак проблеми Лондона на цьому лише починаються. Великобританії, щоб зберегти свою цілісність тепер доведеться серйозно подумати над зміною державного устрою і стати федерацією.
Про це сьогодні пише німецьке видання Die Zeit, яке нагадує, що в 2012 році, намагаючись відмовити Единбург від референдуму, прем'єр Девід Кемерон запропонував шотландцям альтернативу – широку автономію.
Врешті решт Шотландія залишилася у складі Об'єднаного Королівства. Але тепер постає питання, яку саме автономію захоче Единбург. Які закони він зможе ухвалювати без згоди Лондона, а які ні, і яка частка від видобутку нафти і газу в Північному морі Шотландія залишить собі.
Швидше за все, доведеться провести ще один референдум, щоб визначитися з формою автономії Шотландії. Однак це не всі проблеми, які постали перед Лондоном. Як виявилося, не лише Північна Ірландія, Шотландія і Уельс прагнуть автономії.
Деякі регіони Англії теж хочуть більше свободи в прийнятті рішень. Ще до референдуму в Шотландії Кардіф, Белфаст і Единбург вже мали органи самоврядування, які самостійно ухвалювали рішення щодо освіти, охорони здоров'я тощо. Уельські, шотландські і ірландські депутати також були присутні в британському парламенті і голосували за рішення ще й для всього короліства. Але Англія не мала аналогічний установ самоврядування, як інші частини королівства.
Тож тепер у Великобританії, швидше за все, розпочнуться суперечки щодо різних форм федерації, які можуть замінити конституційну монархію.
Поряд з цим, глава уряду Шотландії після провалу на референдумі пішов у відставку. !zn