Вересень стане напруженим часом для країн-членів НАТО. Протягом тижня в середині місяця Росія буде керувати тим, що описують як найбільше військове навчання в Європі з часів закінчення "холодної війни". Підготовка вже почалася. Про це пише видання The Economist, нагадуючи, що стратегічні навчання "Захід" проводяться кожні чотири роки ще з часів Радянського союзу, коли вони використовувалися для випробування нової зброї і тактик. Очікується, що на навчаннях "Захід 2017" в цьому році буде задіяно не менше 100 тисяч російських військових. Навчання проходитимуть у Західному військовому окрузі Росії, а також в Білорусі, яка межує з трьома країнами-членами НАТО.
Наступного тижня більшість військових підрозділів, які беруть участь у маневрах, прибудуть на місце дислокації. Підтримку сухопутних військ здійснюватимуть понад 25 літальних апаратів ВКР Росії, ВПС і ППО Республіки Білорусь. Всього у навчаннях планується задіяти близько 700 одиниць техніки. Прибуде також перша гвардійська танкова армія, яку реформували в 2015 році і яка може завдавати потужний наступальний удар.
Попередні навчання в рамках "Захід" і раніше турбували Альянс, але в цьому році навчання проходять вперше після агресії Росії проти України. Також, як зазначає видання, вони розгортаються на тлі найбільш напружених відносин РФ із Заходом за останні 30 років.
У цьому році, як відповідь на анексію Росією Криму, НАТО розгорнула свої війська в Польщі, Естонії, Латвії та Литві. По суті, як зазначає The Economist, це було послання для Москви. Якщо Кремль спробує що-небудь зробити проти одного члена НАТО на сході, він швидко одержить відповідь від усього Альянсу. Але, як сказано в статті, існують великі відмінності між тим, як НАТО проводить військові навчання і як те ж саме робить Росія. Сумнівно, що Путін за допомогою навчань просто відточує ефективність своєї армії. Швидше навпаки, використовує їх як спосіб залякати менших сусідів і в кінцевому підсумку залучити їх в сферу російського впливу.
Чотири таких тренування проводилися в 2013 році. П'ятий, який стартував наприкінці лютого 2014 року, став плацдармом для окупації Криму. А до цього був "Кавказ-2008", з якого почалося вторгнення Росії в Грузію.
"Військова хитрість, або маскування, є мистецтвом, в якому Путін особливо відрізняється", - зазначає The Economist.
Генерал Бен Ходжес, командувач американськими військами в Європі, припускає, що Росія може сплановано використовувати навчання "Захід 2017" щоб переправити російських військових і техніку в Білорусь і залишити їх там.
"Люди стурбовані тим, що це Троянський кінь. Вони [росіяни] кажуть: "Ми просто проводимо навчання", а потім раптово їх люди і можливості виявилися ще десь", - зазначає генерал.
Росія однозначно своїми діями викликала до себе підозру, пише The Economist.
"Але все, що НАТО може зробити, це залишатися пильним і сподіватися, що Путін відправить свої війська назад у казарми, коли навчання "Захід-2017" закінчаться, хоча Альянс буде знаходитися в стані готовності до всього", - зазначає видання.
Як повідомлялося раніше, РФ під виглядом навчань перекидає танки і бронетехніку до західних кордонів. Аналітики розгледіли в маневрах аналогію з подіями напередодні російсько-грузинської війни 2008 року.