UA / RU
Підтримати ZN.ua

Велика Британія вважає, що криза в Бурунді може перерости в етнічний конфлікт

Рада Безпеки ООН провів засідання, яке було присвячене ситуації в африканській країні, де ситуація стала особливо напруженою після президентських виборів.

Криза в Бурунді може перерости в етнічний конфлікт, заявив заступник постійного представника Великої Британії при ООН Пітер Вілсон.

Радбез ООН провів засідання по Бурунді у зв'язку з погіршенням ситуації, збільшенням актів насильства та порушенням прав людини в країні. На початку травня в Бурунді відбулася спроба держперевороту після декількох тижнів протестів, що супроводжувалися насильством. Протести стали реакцією на рішення президента П'єра Нкурунзізи балотуватися на третій термін, що, на думку опозиції, суперечить конституції.

Як повідомив Вілсон за підсумками засідання, члени ради були стурбовані тим, що підвищується ризик переростання конфлікту в етнічний". "Члени ради висловили стурбованість щодо поточного стану політичного діалогу та закликали до термінових дій, щоб прискорити діалог", - сказав заступник британського постпреда.

Франція в понеділок поширила проект резолюції, яка закликає до інклюзивної діалогу в Бурунді з участю уряду і всіх сторін, а також до посилення присутності ООН в цій східноафриканській республіці. Як повідомив журналістам заступник французького постпреда при ООН Алексіс Ламек, "ескалація насильства в Бурунді досягла тривожного рівня, можливо, переломного моменту". За його словами, "потрібно глянути правді в очі: якщо ми дозволимо напрузі рости, нічого не роблячи, вся країна може вибухнути".

Французький та британський дипломати висловили сподівання, що проект резолюції може бути прийнято в найближчі дні. При цьому, як повідомив Ламек, можуть бути розглянуті "додаткові заходи, у тому числі цілеспрямовані санкції проти всіх гравців в Бурунді, чиї дії сприяють насильству і перешкоджають пошуку мирного врегулювання".

У понеділок генеральний секретар ООН Пан Гі Мун призначив своїм спеціальним радником Джамаля Беномара, який раніше був представником ООН з Ємену. Як спецрадника зі запобігання конфліктів Беномар, зокрема, буде координувати дії ООН в Бурунді.

Протести в Бурунді почалися після рішення президента Нкурунзізи взяти владу в третій раз поспіль, що суперечить конституції країни і викликало невдоволення громадян. При цьому представники президента назвали переворот "жартом".

Бурунді - невелика республіка на березі одного з Великих Африканських озер, Танганьїки. Країна з населенням близько 9 мільйонів чоловік - одна з найбідніших а Африці і в світі. Половину експортних доходів Бурунді дає кава, ще близько 10% - чай, хоча в обох сегментах країна займає лише крихітну частку світового ринку.