Друга хвиля пандемії коронавірусу активно поширюється у світі. Новий варіант коронавірусу, який було діагностовано у іспанських сільськогосподарських робітників, швидко поширився значною частиною Європи починаючи з літа, і зараз він становить більшість нових випадків захворювання COVID-19 у кількох європейських країнах, пише Financial Times.
Група вчених, яка відстежувала вірус та слідкувала за його мутаціями, зафіксувала надзвичайно активне поширення варіанта COVID-19, який має назву 20A.EU1.
Дослідницька робота вчених свідчить про те, що люди, які повернулися з відпочинку в Іспанії, зіграли ключову роль у передачі цього варіанту вірусу по всій Європі, ставлячи питання про те, чи можна було запобігти активному поширенню другої хвилі пандемії, яка охоплює континент, покращивши перевірку в аеропортах та інших транспортних вузлах.
Оскільки кожен варіант коронавірусу має власний «генетичний підпис», місце його виникнення можна відстежити.
"З розповсюдження 20A.EU1 стає очевидним, що вжиті заходи, спрямовані на запобігання поширенню вірусів часто були недостатніми для зупинки подальшої передачі нових варіантів коронавірусу цього літа", - сказала еволюційний генетик з Базельського університету, автор дослідження Емма Ходкрофт.
Наукові команди Швейцарії та Іспанії зараз намагаються вивчити «поведінку» нового варіанту вірусу, щоб встановити, чи може він бути більш небезпечним, ніж інші варіанти COVID-19.
Ходкрофт наголосила, що "немає жодних доказів того, що таке швидке поширення нового штаму коронавірусу пов'язано саме з мутацією, яка збільшує активність передачі хвороби або впливає на клінічний результат".
Але вона підкреслила, що 20A.EU1 не схожий на жодну версію Sars-Cov-2 - вірусу, який викликає COVID-19.
"Я не бачила жодного варіанту з подібною динамікою до тих пір, поки не почала аналізувати геномні закономірності та можливі мутації коронавірусу в Європі", - сказала вона.
Зокрема, вчені співпрацюють з вірусологічними лабораторіями, щоб встановити, чи має 20A.EU1 певну мутацію в «спайковому білку», який вірус використовує для проникнення в клітини людини, що може змінити його поведінку.
Усі віруси розвивають мутації - зміни в окремих частинах свого генетичного коду, які можуть об’єднуватися в нові варіанти та штами. Виявлено ще одну мутацію Sars-Cov-2, що називається D614G, яка, як вважається, робить вірус здатним до більш активного поширення.
«Нам потрібно більше подібних досліджень, щоб відстежити мутації, які починають зростати, а потім прослідкувати, чи надають ці мутації вірусу здатність до більш активного поширення», - сказав генетичний епідеміолог з Єльського університету Джозеф Фовер.
Згідно з дослідженням, новий варіант коронавірусу, який має шість характерних генетичних мутацій, з’явився серед працівників сільського господарства на північному сході Іспанії та швидко почав поширюватися серед місцевого населення.
Професорка Федеральної вищої технічної школи Цюриха Таня Штадлер сказала, що аналіз зразків вірусів, відібраних з усієї Європи протягом останніх тижнів, показав, що вони походять саме від цього нового штаму.
"Ми можемо бачити, що цей варіант вірусу неодноразово виявлявся в декількох країнах, і активно поширювався серед населення", - сказала професор Штадлер.
"Один випадок нового штаму вірусу, внаслідок великої кількості контактів може швидко поширюватися серед населення", - сказав співавтор дослідження Іньякі Комас.
Вчені дійшли висновку, що "непоміркована поведінка" відпочивальників в Іспанії - така як ігнорування вказівок щодо соціального дистанціювання, для прикладу, активно сприяла поширенню нового варіанту коронавірусу.
Дослідження показало, що на новий варіант припадало близько восьми з десяти випадків хвороби у Великій Британії, 80% випадків в Іспанії, 60% в Ірландії та близько 40% у Швейцарії та Франції.
Жорсткі карантинні заходи на початку року допомогли контролювати початковий сплеск COVID-19, а кількість випадків хвороби значно зменшились протягом літа.
Але останніми тижнями вірус почав дуже швидко поширюватися Європою, після того, як уряди країн пом’якшили карантинні заходи, резюмує видання.