UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені намагаються знайти методи лікування «тривалого ковіду» — Bloomberg

Однак навколо посткоронавірусного синдрому залишається багато невизначеності.

Дедалі більше пацієнтів скаржаться на так званий «довготривалий ковід», серед основних симптомів такого посткоронавірусного синдрому найчастіше спостерігаються втома та проблеми із увагою та зосередженістю. Але вчені та лікарі досі не можуть повністю пояснити причини виникнення та знайти узгоджені методи лікування таких тривалих наслідків впливу коронавірусу на здоров’я людей, пише Bloomberg.

Ситуація з коронавірусом у світі залишається нестабільною, подекуди спостерігається падіння кількості випадків хвороби, тоді як у багатьох країнах криза лише загострюється. Попри всі прогнози, наразі важко сказати точно, коли ж закінчиться пандемія. Вчені дізналися досить багато про саму хворобу, але з точки зору сприйняття наслідків тривалого постковідного синдрому, або ж «тривалого ковіда», то інформації залишається мало.

Оскільки у багатьох країнах кількість госпіталізацій через COVID зменшується, клініки, що займаються «реабілітацією» пацієнтів після коронавірусу, відчувають «зростання попиту», і питання щодо лікування тривалого ковіду лише зростають. Вирішення проблеми потребуватиме більше ресурсів у той час, коли системи охорони здоров’я будуть менш завантажені.

Наразі дослідження стосовно тривалого ковіду зіштовхнулися з різними обмеженнями, такими як невеликий обсяг вибірки або скорочені періоди подальшого спостереження. Однак навіть попри це, картина, що формується, є досить серйозною.

Британське управління національної статистики підрахувало, що 23,6% жінок із COVID-19 та 20,7% чоловіків продовжували відчувати симптоми хвороби через п'ять тижнів після того, як вони отримали позитивний результат на вірус. Близько 10% відчували симптоми навіть через 12 тижнів.

Понад 117 мільйонів людей у ​​всьому світі інфіковані COVID-19. Якби хоча б у кожного десятого спостерігалися симптоми хвороби, які зберігаються протягом тижнів або місяців після того, як вірус покинув їх організм, це було б великою проблемою, хоч і тимчасовою. «Традиційний» перелік симптомів включає втому, задишку, проблеми з концентрацією уваги, болі в м’язах, хвороби шлунка та навіть проблеми із серцем. Тривалий ковід не враховує вік, однаково можуть страждати як молодь, так і люди похилого віку.

У Лондонській лікарні Університетського коледжу для лікування постковідного синдрому залучаються спеціалісти з питань кардіології та неврології, а також ерготерапевти та психологи. Тамтешні лікарі спостерігають наплив пацієнтів із довготривалим ковідом, каже лікарка Меліса Хайтман. Лише близько третини не госпіталізованих пацієнтів повністю одужали після коронавірусу, говорить вона.

Проблема полягає не тільки в кількості пацієнтів, які борються з довготривалим коронавірусом, ситуацію ускладнює те, що лікарі достеменно не знають, як лікувати такий складний «посткоронавірусний стан», який може впливати на різні системи організму.

Лікарі, які працюють з пацієнтами із довготривалим ковідом вважають обмін досвідом безцінним. В деяких випадках стероїди, антигістамінні препарати та вітамін D допомагають зменшити поширені симптоми. Деякі пацієнти отримують бета-адреноблокатори, щоб контролювати підвищений пульс. Відпочинок став універсальним методом, тоді як надмірне фізичне навантаження ризикує призвести до рецидиву.

Крім того, існує також і багато ненаукових порад. Коли актриса Гвінет Пелтроу після COVID-19 страждала від "втоми і проблем з увагою", їй рекомендували програму "інтуїтивного голодування", яка включає голодування до 11 ранку щодня і їжу на рослинній основі. Пелтроу була настільки задоволена результатами, що написала про це у своєму блозі, але подробиці викликали занепокоєння в медичній спільноті, адже лікарі не рекомендували б таких методів.

І все-таки це вказує на багато питань без відповіді. Що саме викликає втому після Ковіда? Веб-сайт Національної служби охорони здоров’я Великої Британії повідомляє, що подібні симптоми можуть бути постійною реакцією на вірус, або просто «наслідком важкої форми перебігу хвороби». Що робить цю втому такою довготривалою? На думку лікарів, все дуже індивідуально, але однозначного пояснення наразі немає.

Є кілька обнадійливих доказів того, що вакцини допомагали людям побороти симптоми довготривалого ковіду. Можливо, це допоможе зменшити недовіру до вакцин, адже в багатьох країнах є багато так званих «антивакцинаторів».

З огляду на нові докази того, що діти також можуть страждати від довгострокових наслідків коронавірусу, важливо буде вакцинувати і їх, якщо поточні клінічні випробування встановлять, що наявні препарати безпечні та ефективні для осіб молодше 18 років.

Люди, які страждають від тривалого ковіду привертають увагу медицини, зокрема у Великій Британії є близько 70 клінік, а в США понад 80 лікарень, які працюють з такими пацієнтами, і це вже прогрес. Адже, для прикладу, вченим знадобилося більше 80 років, щоб сформулювати діагноз так званого синдрому хронічної втоми. Сьогодні цей синдром вражає приблизно 2,5 мільйона американців.

Попри багато невизначеності стосовно так званого тривалого ковіду, вже зовсім скоро може з’явитися більше відповідей. Національний інститут охорони здоров’я США оголосив про фінансування у 1,15 мільярда доларів на вивчення довготривалого ковіду, який він назвав постгострими наслідками SARS-COV-2.

Читайте також: Естонія вводить локдаун через "британський" штам коронавірусу

Згідно з даними інтерактивної карти поширення коронавірусу від Центру системних досліджень при Університеті Джонса Хопкінса, станом на вівторок, 9 березня, в світі зафіксовано 117 148 248 випадків зараження COVID-19.