UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені намагаються з’ясувати, як довго зберігається імунітет до COVID-19 після вакцинації — The Washington Post

Органи охорони здоров'я не дають однозначної відповіді на це запитання.

Багато країн вже проводять кампанії вакцинації населення від коронавірусу, частина людей отримала по дві дози препарату, завершивши процес щеплення, хтось все ще чекає своєї черги. Однак, багатьох турбує одне важливе питання: як довго вакцина насправді захищає від COVID-19? Думки вчених все ще різняться стосовно цього питання, пише The Washington Post.

Чому ж це питання є таким важким? Попри те, що світ веде боротьбу з пандемією вже більше року, вакцини від COVID-19 отримали дозвіл на екстрене використання порівняно недавно. Тож експерти не встигли отримати достатньо інформації про їх довгострокову ефективність. Однак поки дослідження тривають, експерти вже роблять свої припущення на основі наявних даних.

Скільки триватиме «вакцинний імунітет» проти коронавірусу?

Органи охорони здоров'я не дають однозначної відповіді на це запитання. Але на підставі клінічних випробувань вчені знають, що імунітет, який надає вакцина, повинен тривати щонайменше близько трьох місяців.

Це не означає, що захисний імунітет після вакцинації просто зникне через 90 днів - це був просто часовий проміжок, протягом якого вчені аналізували стан учасників випробувань вакцин Pfizer, Moderna та Johnson & Johnson. Оскільки дослідники продовжують вивчати дію вакцини, очікується, що дані про тривалість імунітету до коронавірусу після вакцинації можуть змінитися.

У «реальному світі» імунітет після вакцинації повинен тривати трохи довше, на відміну від «лабораторних умов», у яких тестували учасників клінічних випробувань. Хоча тривалість імунітету ще потрібно визначити за допомогою подальших досліджень, вважають експерти.

Існує також багато різних факторів, які можуть впливати на імунітет.

Директор Центру глобального здоров'я при Університеті штату Орегон Чунхуей Чі зазначив, що імунні реакції різняться залежно від людини. Люди, які мають сильнішу імунну відповідь на вакцину, вироблятимуть більше антитіл і «клітин пам'яті», тому вони мають сильніший імунітет, сказав він. Але наразі немає доказів того, що посилення імунної відповіді збільшить тривалість імунітету.

І це не означає, що люди з сильнішою імунною реакцією матимуть важчі побічні ефекти після вакцинації або навпаки, згідно з недавнім опитуванням Британської національної системи охорони здоров'я.

Імунітет також може залежати від того, як будуть себе «поводити» нові мутації коронавірусу. Наприклад, якби людина інфікувалася варіантом COVID-19, який може ухилятися від індукованих вакциною антитіл, щеплення ризикує виявитися не таким ефективним, як очікувалося, вважає експерт з інфекційних хвороб Медичної школи університету Індіани Лана Дбейбо.

Попри те, що дослідники поки не мають усіх відповідей, попередні знання про інші коронавіруси, а також нові дослідження про COVID-19 можуть дати підказки.

Переглядаючи дослідження щодо природного імунітету до коронавірусу, експерти припускають, що захисний імунітет після вакцинації триватиме щонайменше шість-вісім місяців. І якщо імунітет до COVID-19 буде подібним до імунітету проти інших сезонних коронавірусів, таких як "застуда", можливо, вакцини будуть забезпечувати захист протягом одного або двох років.

Чи можна порівнювати дані про природний імунітет із захистом, який надає вакцина?

Загалом, учені вважають, що можна. Насправді більша частина цієї гіпотези походить від екстраполяції даних, що вивчають імунну відповідь людей, які перенесли COVID-19 та інші коронавірусні хвороби із даними людей, які були щеплені, каже Дбейбо.

Сучасні дослідження показують, що люди, які були інфіковані COVID-19 зберегли імунітет, який залишався стійким протягом восьми місяців. Це дає вченим вихідну точку в прогнозуванні того, як довго може зберігатися імунітет після вакцинації.

Але дослідження також показують, що у людей, які мали важкий перебіг хвороби, сильніша імунна реакція, ніж у тих, хто переніс легшу форму захворювання. Оскільки імунітет, викликаний вакциною, схожий на природний імунітет, який люди отримують після того, як перехворіли важкою формою COVID-19, то особи, які приймають вакцину можуть бути захищені краще, ніж більшість людей з природним імунітетом, припускає професор мікробіології та імунології в Університеті Рочестера Девід Топхем.

Однак, з часом антитіла починають зникати. Коли антитіла знижуються до рівня, який уже не гарантує захисту, люди можуть повторно інфікуватися. Однак, вчені припускають, що в такому випадку після реінфекції перебіг хвороби має бути легшим.

Топхем вивчав коронавірус і роль В-клітин пам'яті - імунних клітин, які зберігаються протягом усього життя і виробляють антитіла при повторному проникненні патогена в організм, ці антитіла запрограмовані на боротьбу зі збудником хвороби. За його словами, деякі люди, які були госпіталізовані унаслідок важкого перебігу COVID-19 мали високу концентрацію В-клітин пам'яті, а також антитіла у їх організмі циркулювали близько дев'яти місяців після інфікування.

Топхем каже, що В-клітини пам'яті можуть протягом кількох днів адаптуватися до нового варіанту вірусу, якщо буде така потреба.

"Навіть якщо рівень антитіл зменшиться, і ви інфікуєтеся новим варіантом хвороби, В-клітини пам'яті, якщо їх у вас достатньо, дуже швидко зреагують і можуть захистити вас від важкого перебігу хвороби", - сказав учений.

Експерти також намагаються з’ясувати, чи буде імунітет до COVID-19 таким же стійким, як і імунітет проти інших сезонних коронавірусів, якими люди неодноразово інфікуються протягом усього життя. Вчені підрахували, що імунітет до цих видів коронавірусів зазвичай триває кілька років, тому вони прогнозують, що з часом така ж ситуація буде спостерігатися і з COVID-19.

«Я думаю, що COVID-19 із часом стане подібним до інших сезонних коронавірусів, оскільки частина населення буде щеплена, якась частина людей інфікується вірусом ще у дитинстві, перехворівши легкою формою COVID-19. А потім, якщо людина в дорослому віці повторно інфікується цим коронавірусом, у неї вже буде імунітет. Звісно, цей імунітет не захистить від реінфікування, але найгірше, що може статися - це сильна застуда», - сказав Топхем.

За його словами, зараз COVID-19 важкий, оскільки "дорослі вперше інфікуються цим вірусом і не мають попереднього імунітету".

Що буде далі?

Експерти все ще намагаються визначити, через скільки часу антитіла можуть зменшитися до такої міри, що вони вже не будуть гарантувати захист від хвороби. Але як тільки це станеться, людям знадобляться повторні щеплення, щоб стимулювати свою імунну систему виробляти більше антитіл проти вірусу, прогнозують експерти.

Чунхуей Чі зазначив, що Pfizer, Moderna та інші компанії-виробники вакцин проводять клінічні випробування, щоб визначити, як довго щеплення може гарантувати захист від COVID-19, також компанії намагаються з’ясувати, чи можуть їх вакцини бути достатньо ефективними для боротьби з новими варіантами вірусу. А 

Наразі дані свідчать, що наявні вакцини все ще ефективні проти більшості варіантів COVID-19, але це може змінитися, якщо вірус продовжить мутувати. Чунхуей Чі пояснив, що чим більше циркулює вірус і чим повільніше відбувається вакцинація людей, тим вищий ризик розвитку нових мутацій, що в подальшому зробить вакцини менш ефективними. Ось чому, за його словами, необхідно терміново "вакцинувати якомога більше людей".

Читайте також: AstraZeneca змінила назву своєї вакцини

Багато країн уже почали масово вакцинувати власне населення проти коронавірусу. В Ізраїлі повний курс вакцинації пройшла вже половина дорослого населення. Однак, успіхи кампанії щеплень для ізраїльського прем’єр-міністра Беньяміна Нетаньяху можуть стати гарантією для успіху на виборах. Цілком закономірно, що в умовах пандемії коронавірусу доступ до вакцини стає новою формою «політичної валюти», а «вакцинна дипломатія» перетворюється на демонстрацію сили та впливу.