UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ватикан викладає у вільний доступ архіви Папи Римського Пія XII

Його вважають найсуперечливою фігурою в історії сучасного папства.

Цінні, дотепер секретні, архівні документи будуть доступні для вивчання. Запис до сховища здійснений до кінця червня 2020 року, повідомляє агентство ANSA.

Цінність архівів насамперед полягає в розкритті нових подробиць про роки Другої світової війни і ролі Ватикану і Папи у відносинах із нацистською Німеччиною.

Папа Римський Пій XII залишився суперечливою фігурою в історії. Одні його називають "Папою Гітлера" та звинувачують у замовчуванні подій Голокосту, інші вважають рятівником 700 тисяч євреїв.

Багато євреїв кажуть, що Папа Римський Пій XII, який правив з 1939 по 1958 рік, робив занадто мало, щоб допомогти тим, хто зіткнувся з переслідуванням з боку нацистської Німеччини, тому відкриття документів у цьому сенсі дуже важливе. Рішення Франциска порадувало єврейські організації і Ізраїль.

Секретар із відносин з державами монсеньйор Річард Галлахер переконаний, що архівні документи дозволять "продемонструвати всю величину фігури Пія XII як захисника принципів гуманності".

Він був сміливим дипломатом, а ставши Папою, продемонстрував неймовірну щедрість і милосердя, що часто не знаходили порозуміння у ватиканських стінах. Твитнуть Поделиться

За його словами, з документів випливає, що глава Римсько-католицької церкви робив все можливе, щоб захистити переслідуваних від "ненависті нацистів, яка стосувалася в тому числі і церкви, і самого Папи".

Ватикан стверджує, що завдяки тонкій дипломатичній лінії щодо нацистської Німеччини і союзного їй італійського уряду Беніто Муссоліні Пій XII зміг врятувати тисячі євреїв, вкриваючи їх в тому числі за стінами папського міста-держави. Саме єврейські громади давно вимагали відкрити архіви військових років.

Схвалив рішення Ватикану і Американський єврейський комітет (AJC), який домагався відкриття архівів понад 30 років.

Раніше стало відомо, що Папа Римський перейменував Секретні архіви Ватикану. Він сказав, що зміна назви краще відображає реальність архіву і його служіння церкві та культурному світі.