UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вакцина від COVID-19 стала джерелом політичної влади — The Washington Post

Доступ до вакцини проти коронавірусу тепер надає широкий політичний вплив.

Нафта та зброя відтепер не є важелями впливу на Близькому Сході, адже вакцина від коронавірусу в розпал пандемії стала «новою валютою». Відновлення економіки Ізраїлю в поєднанні з поставкою вакцин у Сирію та Сектор Гази - все це підкреслює, як доступ до вакцин надає політичну владу в турбулентному регіоні, пише The Washington Post.

Прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху, ймовірно, розраховував на таку тенденцію, покладаючи свої сподівання на перевибори на успіх кампанії з вакцинації населення Ізраїлю. У той же час він запропонував винагороду тим, хто вакцинується, та покарання тим, хто цього не робить.

Ізраїль став фактично лідером глобальної кампанії вакцинації, ввівши щонайменше одну дозу більш ніж половині власного населення і необхідні дві дози приблизно третині громадян менш ніж за два місяці. На відміну від тривалих затримок у процесі вакцинації, які спостерігаються в Європі та США, в Ізраїлі вакцин достатньо і вони доступні майже на вимогу кожного, хто хоче зробити щеплення. Клініки навіть пропонують безкоштовну їжу та капучино, щоб допомогти заманити неохочих вакцинуватися.

Зусилля Нетаньяху нарешті приносять свої плоди, і кількість нових випадків COVID-19 та кількість важких випадків перебігу хвороби зменшується. Це дозволило ізраїльському уряду в неділю зняти низку обмежень, знову відкривши магазини, торговельні центри та багато шкіл після двомісячного локдауну. Найближчими тижнями, як очікується, усі школи та ресторани знову відкриються, якраз до виборів 23 березня.

"Час для нього хороший", - сказав політолог із Єврейського університету в Ізраїлі Гедеон Рахат.

Інше питання - чи достатньо успішної програми вакцинації для того, щоб відвернути увагу від судового розгляду щодо корупції та ширшої економічної шкоди, заподіяної пандемією. Багато що буде залежати від "порядку денного" Нетаньяху, сказав Рахат.

"Він буде говорити про вакцини весь час", - вважає політолог, тоді як конкуренти зосередяться на його помилках за останній рік.

Сотні тисяч людей втратили роботу та бізнес під час дії локдаунів. Багато хто стверджує, що Нетаньяху занадто довго чекав, щоб закрити головний аеропорт країни, дозволивши більш трансмісивним новим варіантам вірусу заразити невакцинованих людей.

Дотримуючись свого сценарію, Нетаньяху в суботу оприлюднив програму «спеціального пропуску», яка дозволить повністю вакцинованим відвідувати культурні заходи та вилітати за кордон. Усі ці послуги залишатимуться забороненими для тих, хто не буде імунізований.

«Я прошу всіх, хто не був щеплений, - ідіть вакцинуватися. У вас буде спеціальний пропуск, і ви зможете ним скористатися», - сказав Нетаньяху.

Ізраїль зіштовхнувся з міжнародною критикою за те, що фактично виключив з кампанії вакцинації палестинців на окупованому Західному березі та в Секторі Гази. Проте, як повідомляється, Нетаньяху не надто вагався, погоджуючись заплатити Росії близько 1,2 мільйона доларів за придбання вакцин проти коронавірусу для Сирії в рамках угоди про звільнення ізраїльської жінки з полону в Дамаску. Минулого тижня Нетаньяху похвалився, що його теплі зв'язки з президентом Росії Володимиром Путіним допомогли укласти угоду.

На запитання про укладену угоду Нетаньяху ухилявся від чіткої відповіді. За його словами, "жодна ізраїльська вакцина" не була доставлена ​​в Сирію - країну, в якій перебувають ворожі іранські сили. Але він не сказав, чи платив Ізраїль Росії за препарат.

"Ізраїльський уряд мав право прийняти рішення відхилятися від минулих норм і платити іншою формою валюти. Однак рішення приховувати це бентежить і викликає занепокоєння. Очевидно, комусь було дуже незручно, коли з’явилося це питання", - написав ізраїльський кореспондент Йоав Лімор.

Один із ізраїльських чиновників також заявив у неділю, що країна розглядає можливість поділитися надлишком вакцин із дружніми країнами. Чиновник виступив на умовах анонімності, оскільки обговорював внутрішні урядові справи.

Відмова вакцинувати палестинців викликала критику з боку деяких чиновників та правозахисних організацій ООН, а також висвітлила розрив між бідними країнами та багатими державами, які швидше отримують доступ до вакцин.

Правозахисні групи стверджують, що Ізраїль відповідає за вакцинацію палестинців, тоді як Ізраїль вважає, що згідно з тимчасовими мирними угодами він не несе відповідальності за їх щеплення. Однак кампанія вакцинації Ізраїлю включала власне арабське населення.

Лідер Палестини Махмуд Аббас намагався забезпечити вакцину для свого народу. Наразі він отримав від Ізраїлю близько двох тисяч доз для щеплення медичних працівників на Західному березі та 10 тисяч доз від Росії.

Один із головних конкурентів Аббаса в неділю організував доставку 20 тисяч доз російської вакцини "Супутник V" з Об'єднаних Арабських Еміратів. Цей крок колишнього помічника Аббаса - Мохаммеда Далана, який був у конфлікті з палестинським лідером, ймовірно, спрямований частково на те, щоб зробити Аббаса слабким перед парламентськими виборами, запланованими на травень.

Далан "підсилив свою позицію і політичну присутність, це частина передвиборчої агітації", вважає письменник із Сектору Гази Мустафа Ібрагім.

Читайте також: В Ізраїлі ризик захворіти коронавірусом знизився на 95,8% після вакцинації двома дозами Pfizer

Раніше генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш різко розкритикував «вкрай нерівномірний і несправедливий» розподіл вакцин проти Covid-19, зазначивши, що 10 країн провели 75% всіх вакцинацій. Програма COVAX вже не досягла своєї мети - почати вакцинацію від коронавірусу в бідних країнах одночасно з вакцинацією в багатих країнах. ВООЗ стверджує, що в 2021 році COVAX потрібно 5 мільярдів доларів. Гутерріш заявив в середу, що 130 країн не отримали жодної дози вакцини, і додав, що «в цей критичний момент справедливість розподілу вакцини є найбільшим моральним випробуванням для світової спільноти».