Угода про вихід Великої Британії з ЄС, в тому числі "страхувальний" план щодо ірландського кордону, не підлягає перегляду. Про це заявив прес-секретар голови Європейської Ради Дональда Туска, передає агентство Reuters. Заява прозвучала на тлі того, що у вівторок британські депутати проголосували за виключення з угоди з Євросоюзом згадки "страхувального" плану (backstop).
"Угода про вихід Великої Британії з ЄС залишається найкращим і єдиним способом для того, щоб забезпечити впорядкований вихід. "Страхувальний" план є частиною договору, а сам договір не підлягає перегляду", - заявив представник Туска.
Глава британського уряду Тереза Мей раніше заявляла, що планує просити ЄС про відновлення переговорів щодо угоди про Brexit, задля змінення спірних положень щодо ірландської кордону.
"Страхувальний" план щодо ірландського кордону передбачає, що Ольстер автоматично залишиться членом митного союзу і єдиного ринку ЄС, якщо сторони не домовляться щодо питання відкритості кордону на острові Ірландія. Вона проходить між Північною Ірландією, яка виходить з ЄС разом з Великою Британією, і Ірландією, яка залишається членом європейського співтовариства. Через розбіжності щодо "бекстопу" 15 січня депутати не затвердили текст угоди прем'єра Мей.
Напередодні парламент Великої Британії розглянув сім поправок до угоди щодо Brexit. Під час голосування депутати відхилили поправку, що дозволяє перенести терміни виходу Великої Британії з ЄС на дев'ять місяців, а також поправку щодо виключення особливого митно-прикордонного режиму в Північній Ірландії. При цьому депутати прийняли поправку, яка забороняє вихід з ЄС без угоди.
Зазначимо, парламент повинен затвердити угоду щодо Brexit до 26 лютого. Остаточний вихід Великої Британії з Євросоюзу запланований на 29 березня 2019 року. Після цього починається 21-місячний перехідний період - до кінця 2020 року. Прем'єр-міністр Великої Британії Тереза Мей повідомила журналістам, що повторне голосування про Brexit заплановане на 15 лютого.
Безплідні маневри навколо проблеми виходу Великої Британії з ЄС радикально скоротили кількість зручних сценаріїв Brexit, на які сьогодні може розраховувати країна, по суті, не залишаючи британцям особливого вибору. Детальніше читайте в матеріалі Віктора Константинова "Менше одиниці" у щотижневику "Дзеркало тижня. Україна".