UA / RU
Підтримати ZN.ua

В США заговорили про боротьбу з пропагандою Кремля методами Холодної війни – The Guardian

Конгресмени вимагають повернення американської пропагандистської системи.

Мережа агресивної пропаганди Росії навряд чи переконала світ в тому, що в Україні при владі нацисти, Крим був окупований завдяки референдуму, а Німеччина – провальна країна. Але цей потік дезінформації переконав американських політиків в тому, що російська пропаганда – це найбільша загроза безпеці США з часів розпаду СРСР.

Про це на сторінках The Guardian пише Кріс Макгріл, зауважуючи, що деякі впливові конгресмени вимагають відновлення американської пропагандистської машини часів Холодної війни.

"Росія розгорнула інформаційну армію на телеканалах, радіостанціях і в газетах по всій Європі. Російська машина пропаганди напружено працює, намагаючись підірвати демократичну стабільність і розпалити насилля", - заявив голова комітету Палати общин з питань міжнародних справ Ед Ройс.

Найбільш помітних на Заході рупор Кремля – телеканал Russia Today. Обіцяючи глядачам точку зору, відмінну від офіційних ЗМІ, російський телеканал російський канал маніпулює і спотворює факти, виправдовуючи агресивну поведінку Росії і критикуючи всіх, хто виступає проти неї.

Оглядач пише, що республіканцям в США можуть здатися знайомими такі методи пропаганди, нагадуючи про подачу інформації телеканалом Fox News, який закликав до вторгнення в Ірак і виправдовував у своїх матеріалах тортури в таємних в'язницях ЦРУ.

"Російська пропаганда часом настільки божевільна і озвучує такі неймовірні речі, що вона не змушує людей повірити в них, але руйнує захисні бар'єри", - пояснює експерт лондонської організації Council on Foreign Relations Кадрі Ліїк.

В цей же час, чиновники в США переконані, що Росія намагається розпалити проросійський націоналізм в Європі, зокрема в країнах Балтії, щоб дестабілізувати регіон і підірвати популярність ЄС і НАТО.

При цьому інструмент в руках США для протидії російській пропаганді дуже обмежений. Автор нагадує про існування Ради управління мовленням, якій підконтрольні ЗМІ часів Холодної війни, такі як "Голос Америки" і Радіо "Вільна Європа". Їхня робота сьогодні головним чином скерована на Азію і Близьких Схід, а не на Європу.

В цей же час, європейці намагаються самі протидіяти інформаційному наступу Кремля. Латвія запропонувала створити російськомовний канал, який буде транслюватися на весь балтійський регіон. Естонія намагається запустити такий до кінця року. Великобританія і Данія закликали ЄС надати фінансову допомогу незалежним російськомовним телеканалам. Німеччина планує створити свої програми російською мовою для етнічних росіян в Балтії. Однак чекати значного ефекту від цих зусиль навряд чи варто. Оглядач нагадує, що в Балтії вже транслювалася спеціальна програма для російськомовних. І в неї не було багато глядачів.

Конгресмен Ед Ройс і його колега Еліот Енгель пропонують змінити роль "Голосу Америки". На їхню думку, телеканал повинен боротися з дезінформацією, яку сіє пропаганда, і активно популяризувати зовнішню політику США.

Їхні опоненти побоюються, що такий підхід може підірвати довіру до американських ЗМІ.

Тим часом, в ЄС збираються створити "руйнівників міфів", які будуть аналізувати і спростовувати пропагандистські байки Росії.

Експерт Кадрі Ліїк сумнівається, що всі ці зусилля будуть мати успіх. Він пояснює це тим, що розмови про права людини і демократичні свободи росіянам часто здаються фальшивими. А з огляду на події на Близькому Сході, західні політики здаються корумпованими.

"Коли живеш в Лондоні, то знаєш, що це не нормально. Але коли росіяни про це читають, вони думають: звісно, так все і побудовано, все можна купити і продати. Жодної різниці з Росією", - сказав Ліїк.

В цей же час ЄС спростував міфи російської пропаганди про Україну. У квітні намір протидіяти російській пропаганді висловив Конгрес США. Також сьогодні в Фінландії заявили про створення структури по боротьбі з російською пропагандою.