Російським солдатам доводиться платити хабарі, якщо вони не хочуть помирати на війні в 3. Про це йдеться в сюжеті телеканалу Al Jazeera, журналісти якого поспілкувалися з контрактним солдатом Збройних сил РФ, частина якого розташована в місті Майкоп.
Військовому на ім'я Олександр тепер загрожує 10 років в'язниці за дезертирство. Сам солдат каже, що в нього не лишалося іншого вибору, тому що в частині над ним знущалися і постійно били. А командування ігнорувало його рапорти про відставку.
"За звільнення у солдатів вимагають гроші. Про це кажуть відкрито на плацу. Нам сказали: якщо хочете звільнитися, платіть своїм командирам", - розповідає Олександр.
Журналісти телеканалу повідомляють, що випадок Олександра не виключення. В Майкопі щонайменше проти п'яти солдатів висунуті такі ж обвинувачення. Вони дійсно самовільно залишили свою військову частину після того, як отримали наказ вирушати до українського кордону. Всього в Росії зафіксовано близько 60 випадків, коли солдати тікали з армії через можливу відправку на війну в Донбас.
За словами Олександра, тих, хто повернувся живим з війни, залякали. Їм погрожували 13 роками у в'язниці, якщо вони не будуть мовчати. Захистом у суді обвинувачених у дезертирстві солдатів з Майкопа займається адвокат Тетяна Чернецька, проти якої в російських ЗМІ триває ціла інформаційна кампанія. Її звинувачують у розповсюдженні пліток і неправдивих даних.
За її словами, тих солдатів, які повертаються з Донбасу, дійсно силою змушують замовчати і кидають до в'язниці.
"Вперше про це заговорив солдат Павло Тимченко, якого ув'язнили. Його силою змусили відмовитися від своїх показань і визнати свою вину. Тепер він на волі, але він абсолютно зламаний. Інші хлопці теж бояться", - каже Чернецька.
Російське міністерство оборони не надало жодних коментарів телеканалу Al Jazeera. Журналісти звертають увагу на те, що Росія продовжує витрачати колосальні гроші на армію, хоча в країні триває економічна криза. Міжнародні спостерігачі фіксували присутність російських військових на Сході України. Але Кремль продовжує все заперечувати.
В цей же час, про випадки опору солдатів російському командуванню і не бажання їхати воювати в Україну стало відомо ще в лютому. Тоді у Росії солдати записали офіцера, який змушував їх їхати воювати в Україну.
Восьмеро солдатів відмовилися їхати на так звані навчання в Ростов. Вони заявили, що не поїдуть нікуди до тих пір, доки їм не нададуть гарантії, що їх не відправлять на лінію фронту за кордоном. На думку російських військових, доки Москва не оголосить офіційно війну Україні, доти російські сили не мають права перетинати кордон України. До того ж у випадку поранення вони не будуть вважатися ветеранами і не матимуть соціальних гарантій.
Через відмову виконувати наказ російські солдати мали зустріч з "замполітом" підполковником Вячеславом Оканєвим, розмову з яким вони вирішили таємно записати. Також російські солдати-строковики скаржилися правозахисникам на відправку їх під Ростов. Співробітники некомерційної організації відзначили різкий сплеск подібних звернень: солдатів під різними приводами змушують укласти контракт, щоб потім відправити на навчання в Ростовську область.
В травні російські активісти знайшли нові могили спецназівців РФ, які загинули в Донбасі. Імовірно, згідно зі зведення, загинули вони 4-5 травня 2015 року в районі міста Золоте Луганської області чи села Широкіно Донецької області. Активісти опублікували імена і місця поховання трьох солдатів. Після цього видання Bloomberg з посиланням на американських конгресменів повідомило, що Росія спалює тіла загиблих в Донбасі солдат у мобільних крематоріях. Голова Комітету палати представників розповів, що бачив докази наявності крематоріїв в Донбасі, які були зібрані американськими і українськими силами. За словами Торнберрі, зараз він не може розкрити всі деталі щодо цієї інформації, але він наполягає на її правдивості.