UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Ризі ЄС кинув виклик "нападкам" Росії, але розчарував пострадянські країни – Newsweek

Туск запевнив, що Європа не відмовиться від програми зближення з Україною, Грузією і Молдовою.

Лідери Євросоюзу зустрілися з колегами з шести пострадянських країн на саміті "Східного партнерства" у Ризі. І тим самими вони відкинули "пресинг" Росії, який триває вже 18 місяців з того часу, як європейські урядовці збиралися в такому форматі в Вільнюсі.

Про це пише Newsweek, нагадуючи, що після зустрічі рік тому Кремль розв'язав війну в Україні.

"Європейський союз дотримується курсу попри залякування, агресію і навіть війну, яка почалася минулого року", - сказав президент Європейської ради Дональд Туск.

Він відкинув страхи Москви про те, що ЄС намагається відібрати її колишніх "васалів" і звинуватив російську сторону в "пресингу", яким Кремль намагається компенсувати привабливість для своїх союзників.

Разом з тим, ключові країни Європи почали боятися провокувати президента Росії Володимира Путіна і намагаються зменшити амбіції Брюсселя. Тож лідери країн "Східного партнерства" не могли приховати свого розчарування тим, що ЄС таки не захотів обіцяти їм членство в перспективі.

Політики намагалися змінити проект остаточної резолюції саміту впродовж сьогоднішнього дня, намагаючись догодили всім 34 делегатам. І це виявило те, що дипломати називають "диференціацією" у відносинах між ЄС і його сусідами, включно з Україною і Грузією, яким вже довелося мати справу з військовою агресією Росії. Вірменія і Білорусь все ж таки симпатизують Путіну.

Президент України Петро Порошенко наполягав, що він не розчарований проектом резолюції, оскільки він підтверджує підтримку Києву і іншим столицям країн "Східного партнерства" з боку ЄС. Однак зауважив, що перспектива членства лишається головною метою.

Інші пострадянські країни-члени ЄС висловлювали невдоволення тим, що українці, грузини і молдовани не отримали обіцянки вступу в об'єднання. У свою чергу канцлер Ангела Меркель, яка сама родом з комуністичної НДР, заявила: "Ми не повинні давати марних надій".

Голова Єврокомісії Жан-Клон Юнкер прокоментував: "Вони не готові, ми не готові. Але процес триває". Проект резолюції, який бачили журналісти Reuters, обіцяє Україні і Грузії безвізовий режим з ЄС, який Молдова вже отримала. Але Київ і Тбілісі повинні будуть провести більше реформ за це.

Видання також нагадує про те, що Білорусь і Азербайджан відмовилися підписувати резолюцію через слова про осуд російської окупації українського Криму. Однак президент Європейської ради Дональд Туск не соромився висловлювати слова осуду на адресу Москви.

"Східне партнерство – це не конкурс краси між Росією і ЄС. Але краса теж рахується. Якби Росія хоч трохи була м'якшою, привабливішою, чарівнішою, тоді можливо б їй би не довелося компенсувати свою недалекоглядність деструктивною, агресивною і жорсткою тактикою проти сусідів", - сказав Туск.

В цей же час, президент Литви Даля Грібаускайте розповіла про європейські перспективи України після саміту.