UA / RU
Підтримати ZN.ua

В ООН пройшла церемонія в пам'ять про 70-у річницю депортації кримських татар

День депортації 18 травня вважається священним днем серед кримських татар, що живуть по всьому світу.

У штаб-квартирі ООН в Нью-Йорку пройшла церемонія в пам'ять про 70-ї річниці депортації кримських татар з півострова Крим у 1944 році. У ній взяли участь активісти татарської громади США і Криму, постійні представники України і Польщі при ООН, артисти та громадські діячі.

Ведуча церемонії Айла Баккалли, представник Кримського Меджлісу в США і член Міжнародного конгресу кримських татар, нагадала присутнім, що в травні 1944 року, всього за кілька днів все татарське населення Криму було депортовано до Центральної Азії і на Далекий Схід.

"Уявіть собі, коли вас цілим народом будять в 4 години ранку, дають 15 хвилин на збори і в вагонах для худоби відправляють невідомо куди, - сказала вона. - Ми, татари, і сьогодні відчуваємо себе маргіналізованими. Але мій батько, який теж був депортований, завжди говорив, що сама вірна сила - це моральна сила".

Айла Баккалі сказала, що кримські татари дуже стурбовані тим, діючі кримські влади заборонили татарам проводити в Криму 18 травня які-небудь церемонії пам'яті "щоб уникнути провокацій". Представники татарської спільноти обурені цією забороною - 18 травня вважається священним днем серед татар, які живуть по всьому світу.

"Ми навіть в радянські часи цей день пам'яті проводили, і ніколи не було ніяких провокацій, - сказав Надір Бекіров, президент Міжнародного фонду досліджень та підтримки корінних народів Криму. - Заборонити церемонію в день 70-річчя - це хамство неймовірне. Це суміш страху, нахабства і бандитського минулого чинної влади".

На урочистій церемонії виступив постійний представник України при ООН Юрій Сергєєв. Він нагадав присутнім, що депортація татар із Криму стала для усього світу символом нелюдськості тоталітарної влади.

"Тисячі татар були вислані, і 40 відсотків їх померли на поселеннях в Узбекистані, Казахстані, на Далекому Сході, - сказав постійний представник України при ООН. - Але тепер сталося ще одне страшне і трагічна подія - анексія Криму Росією".

Сергєєв сказав, що українські власті стурбовані ситуацією в Криму - "залякуваннями, обшуками і придушенням прав татарського населення в Криму, тим, що лідеру татарського народу Мустафі Джемілєву заборонений в'їзду до Криму, тим, що заборонені церемонії в пам'ять про жертви депортації".

Сергєєв додав, що після анексії Криму Росією більше 7 тисяч татар змушені були залишити Крим "із-за тиску з боку окупантів".

"Українські влади виступають за солідарність між усіма українцями, але агресори намагаються цю солідарність зруйнувати. Однак ми знаємо, що ті, хто ігнорує історичні уроки, будуть покарані", - заявив представник України.

Як відомо, співробітники НКВС провели депортацію 18-20 травня 1944 року за рішенням Державного комітету оборони, підписаним Сталіним. За різними даними, були депортовані від 183 до 188 тисяч кримських татар. В даний час в Криму мешкає близько 300 тис. кримських татар. !zn

Читайте також:

Меджліс почав підготовку до проведення заходів, присвячених 70-й річниці депортації

Україна і ЮНЕСКО розроблять програму управління культурою на окупованих територіях

Путін порадив кримським татарам змиритися з анексією їх батьківщини

Аксьонов напередодні Дня депортації ввів заборону на масові акції в Криму