UA / RU
Підтримати ZN.ua

В ООН прийняли запропоновану Росією резолюцію про боротьбу з героїзацією нацизму

Проти резолюції проголосували Україна, США і Канада, країни ЄС - утрималися.

Третій комітет Генеральної асамблеї ООН ухвалив резолюцію, що закликає країни прийняти більш ефективні заходи по боротьбі з героїзацією нацизму та іншими формами расової дискримінації, ксенофобії і нетерпимості.

За проект резолюції, представлений Росією, проголосували 115 з 193 держав-членів ООН. Три країни висловилися проти - Канада, США та Україна. Ще 55 делегацій, у тому числі країни ЄС, утрималися.

Пояснюючи рішення України проголосувати проти резолюції, представник української сторони Андрій Цимбалюк заявив про засудження урядом України "нацизму, неонацизму або інших насильницьких тоталітарних ідеологій". Однак він зазначив, що мільйони українців стали жертвами "ще одного тоталітарного режиму - сталінізму".

"До тих пір, поки сталінізм і неосталінізм не будуть засуджуватися в рівній мірі, як і нацизм, неонацизм та інші форми нетерпимості, Україна не зможе підтримати цей документ", - сказав дипломат.

Читайте також: У Львові з’явилися білборди «Комунізм = нацизм»

Повідомляється, що в резолюції висловлюється заклопотаність у зв'язку з поширенням у багатьох частинах світу різних екстремістських політичних партій, рухів і груп, включаючи групи неонацистів і "бритоголових", а також расистських екстремістських рухі та ідеології".

У тексті також висловлюється тривога з приводу "прославлення в будь-якій формі" нацистського руху і колишніх членів організації Waffen-SS, в тому числі, шляхом спорудження їм пам'ятників і меморіалів.

У зв'язку з цим документ "закликає держави вживати у відповідності з міжнародними стандартами в області прав людини більш ефективні заходи по боротьбі з цими явищами та екстремістськими рухами, які створюють реальну загрозу демократичним цінностям".

У Генасамблеї нагадали, що заходи, які вживаються з метою протидії екстремістським політичним партіям, рухам і групам, "повинні відповідати міжнародним стандартам в галузі прав людини".

Прийняття в 3-му комітеті документ буде направлений на затвердження пленарній сесії Генасамблеї, яке відбудеться вже в грудні. Однак цей крок можна назвати формальністю, враховуючи, що до складу комітету входять 193 країни-члена ООН.

Читайте також: У ПАРЄ заблокували спробу росіян прив'язати Україну до "нацизму"

У 2012 році за аналогічну резолюцію проголосувало 120 з 193 країн-членів ООН. Проти її прийняття виступили три делегації - США, Канада і Маршаллові острови, в той час як ще 57 країн, в тому числі Україна, утрималися. Делегація США, традиційно голосує проти антинацистському резолюції, знову аргументувала своє неприйняття проекту тим, що прославляння нацизму і хода легіонерів СС, на думку американської сторони, є реалізацією права на свободу слова і свободу зібрань.