UA / RU
Підтримати ZN.ua

В очікуванні удару США по Сирії: сторони мобілізують сили

США продовжують стягувати флот до кордонів Сирії. До майбутньої операції готуються і деякі сусіди Сирії у регіоні з числа американських союзників. Армія Асада також мобілізує сили, готуючись відбивати удар.

В очікуванні американського удару по Сирії, якого, як стало зрозуміло після суботньої заяви Барака Обами, буде завдано не раніше наступного тижня, сторони ведуть інтенсивну підготовку. Ближче до кордону Сирії, у Червоне море, вийшов американський атомний авіаносець типу Nimitz у супроводі чотирьох есмінців і крейсера. У Середземному морі вже знаходиться угруповання у складі п'яти есмінців США, а також десантний корабель San Antonio. В зоні Перської затоки несе службу авіаносець Harry Truman.

Переміщення військ зафіксовано в Сирії: частина контингенту і техніки передислокуються в райони проживання цивільного населення, повідомило агентство AP з Дамаска, посилаючись в тому числі на місцевих жителів. Представники опозиції з Сирійської національної ради підтвердили, що влада переміщує в "цивільні райони" військовослужбовців, артилерію і ракетні установки, щоб використовувати цивільне населення як щит.

До майбутньої операції готуються і деякі сусіди Сирії по регіону з числа американських союзників. Прем'єр Туреччини Реджеп Таїп Ердоган запевнив у неділю, що його країна підтримає "будь-яку міжнародну ініціативу" щодо Сирії, навіть у разі відсутності рішення Ради Безпеки ООН. "Якщо не здійснити зараз конкретні кроки, то вбивства у Сирії будуть продовжуватися", - заявив він.

Такий самий настрій виявляє Франція. Її міністр внутрішніх справ Манюель Вальс заявив, що якщо РБ ООН виявиться не в змозі прийняти рішення, слід сформувати коаліцію, і вона повинна бути якомога ширшою. "Масове вбивство жителів Дамаска з застосуванням хімічних речовин не повинно залишатися безкарним", - підкреслив він і підтвердив, що президент Франсуа Олланд "як і раніше є непорушним" у питанні про збройну операцію проти Сирії.

Проте реально готових допомогти США країн все-таки істотно менше, ніж тих, що воліють діяти за мандатом ООН. Головний сюрприз піднесла Вашингтону Великобританія, чий парламент відхилив план вторгнення. До числа країн, які відмовилися воювати проти Сирії, входять Італія, Греція, Канада.

Канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила у неділю, що її країна може діяти тільки за наявності мандата ООН, НАТО або ЄС. Раніше генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен сказав, що не бачить ролі альянсу у міжнародній реакції, хоча і не сумнівається, що саме сирійський режим, а не опозиція, влаштував хімічну атаку під Дамаском.

Йорданія не дозволила американцям надати свою територію для завдання ударів по Сирії, а також закрила небо для їхніх військових літаків. Те саме раніше зробила Австрія.

Ліга арабських держав (ЛАД) за підсумками екстреного засідання своєї Ради в Каїрі щодо сирійськогопитання закликала ООН втрутитися. Причому перед початком наради прес-секретар глави ЛАД Насіф Хатті заявив, що панарабська організація "не давала мандата на вірогідне завдання удару по Сирії". За його словами, "позиція ЛАД щодо сирійської кризи вписується в рамки поваги міжнародного права". Ліга воліє покладатися в цьому питанні на Раду Безпеки ООН як гаранта міжнародної законності, підкреслив він.

На самому засіданні лідер Національної коаліції опозиційних і революційних сил Сирії Ахмед аль-Джарба вимагав від арабських лідерів "підтримати міжнародні зусилля щодо покарання сирійського режиму". Його підтримав міністр закордонних справ Саудівської Аравії принц Сауд аль-Фейсал Ас-Сауд. Проте різко виступили проти Єгипту та Іраку. !zn

Читайте також:

Дилема війни

США продовжать консультації з іншими країнами з приводу Сирії

Путін попросив Обаму, як нобелівського лауреата, подумати про майбутніх жертв у Сирії

Французька розвідка знайшла у Сирії хімзброю. Олланд підтримав Обаму: режим Асада повинен відповісти