В Ізраїлі сьогодні проходять дострокові вибори до Кнесету (парламент) 21-го скликання. У виборах беруть участь понад 40 партій і політичних блоків. Близько 6 мільйонів 340 тисяч громадян Ізраїлю можуть проголосувати.
Вибори визначать, чи залишиться при владі чинний прем'єр-міністр Біньямін Нетаньяху, або його змінить колишній начальник генерального штабу, який не має політичного досвіду.
Виборчі дільниці відкрилися сьогодні о 7 ранку за місцевим часом. Перші результати екзит-полів очікуються о 22 годині. Офіційні результати з'являться протягом восьми днів.
Виборча кампанія Нетаньяху, який прагне очолити державу в п'ятий раз, була затьмарена серією корупційних звинувачень. За 40 днів до виборів генеральний прокурор Ізраїлю заявив, що має намір пред'явити Нетаньяху звинувачення, зокрема - в отриманні дорогих подарунків від представників бізнесу. Йшлося відразу про три корупційні справи, суд за якими відбудеться через кілька місяців. Опозиційні партії вимагали відставки прем'єра. Сам Нетаньяху відкинув всі звинувачення, заявивши, що є жертвою політичних переслідувань.
У спробі утриматися при владі Нетаньяху навіть пішов на співпрацю з радикальною партією послідовників рабина Меїра Кахане, що викликало обурення і різку критику в суспільстві, в тому числі у американських євреїв. В результаті антиарабська партія "Оцма Ієгуда" увійшла до складу союзу релігійних радикальних правих партій, однак Верховний суд Ізраїлю заборонив її лідерові балотуватися.
Крім того, за кілька днів до виборів Нетаньяху, намагаючись збільшити свою популярність, в інтерв'ю на місцевому телеканалі дав обіцянку в разі своєї перемоги анексувати деякі палестинські території.
Головним суперником прем'єра на виборах є Бені Ганц, відставний воєначальник, який очолює центристський альянс "Кахоль-Лаван". За результатами останніх соцопитувань, ця партія обходить за популярністю партію "Лікуд" на чолі з Нетаньяху.
Ізраїль - парламентська республіка, що означає, що після чергових виборів до Кнесету, під час яких голосування йде за партійними списками, президент країни зустрічається з главами всіх партій і фракцій, які пройшли електоральний бар'єр, і доручає "найбільш здатному" з них, майбутньому прем'єр-міністру, формування нового коаліційного уряду. Електоральний бар'єр в Ізраїлі дуже низький - 3,25 відсотка голосів, тобто близько 4 мандатів в 120-місцевому Кнесеті. Тому в ізраїльському парламенті завжди представлені не менше 10 партій. Досі жодна партія в Ізраїлі не змогла одержати абсолютну, понад 60 місць, більшість в Кнесеті, і тому всі без винятку уряди формувалися на основі коаліцій.