Уряд Іспанії проведе ексгумацію та перепоховання праху диктатора Франсиско Франка (1939 - 1975), який правив країною 36 років. Відповідний декрет схвалив уряд Іспанії.
Після прийняття декрету нащадки Франка повинні вказати місце перепоховання, в іншому випадку Франка поховають на одному з іспанських кладовищ за рішенням Конгресу, передає Радіо Свобода. Процедуру сподіваються закінчити до кінця року.
Зазначимо, мавзолей, де покоїться Франко, знаходиться в Долині Полеглих недалеко від Мадрида. Монумент присвячений пам'яті жертв Громадянської війни і репресій.
За словами іспанських політиків-соціалістів, мавзолей - аномалія, яка веде до поділу суспільства. У той же час, опозиція наполягає на тому, що соціалісти знайшли привід "оживити привидів минулого".
В Іспанії в 2007 році прийнято закон "Про історичну пам'ять", в якому Долина Полеглих визначалася як пам'ятник жертвам франкізму. Однак реалізація цього закону застопорилася після втрати соціалістами парламентської більшості. У 2013 р. Іспанська соціалістична робоча партія виступила з пропозицією перенести мавзолей Франка і могилу Прімо де Рівери з Долини Полеглих в інше місце, а саме кладовище зробити меморіалом в пам'ять про загиблих в роки правління Франка. За даними соцопитувань, в 2013 р. за перенесення останків Франка були трохи більше половини громадян країни.
"Глава фашистського режиму", "кат іспанського народу", "кривавий диктатор", "найближчий поплічник Гітлера і Муссоліні" - тільки цими і подібними епітетами радянська преса нагороджувала іспанського "каудільо". Навіть далекі від комуністичної ортодоксії хлопчики-шестидесятники зачитувалися сповненим похмурої романтики гемінгвеєвим "По кому дзвонить дзвін", який оспівував ворогів Франка - іспанських республіканців і їхніх іноземних друзів. Але хто такий генерал Франко і "фашисти-франкісти"? У чому секрет політичного довголіття генерала, що керував своєю країною 39 років і якого "відправила у відставку" лише смерть? Чим насправді була франкістська Іспанія? Об'єктивних відповідей на ці питання в радянські часи не було і бути не могло.
Докладніше читайте в статті автора Олекси Підлуцького "Франсиско Франко непереможний генералісимус" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".