На півострові Рейк'янес в Ісландії вчетверте за чотири місяці сталося виверження вулкана, пише Associated Press. На відео, знятому з вертольота берегової охорони та показаному громадським мовником RUV, фонтани розплавленої породи вилітають із довгої розколини в землі, а лава швидко поширюється в обидва боки.
У Метеорологічному центрі Ісландії (IMO) повідомили, що виверження вулкана почалося між Хагафеллом і Стора-Скогфеллом на півострові, у тому самому районі, де сталося попереднє виверження 8 лютого.
Експерти IMO нарахували близько 80 землетрусів. Довжина розколини оцінюється приблизно в три кілометри, що приблизно відповідає розміру останнього виверження в лютому, коли з населеного пункту, в якому мешкають близько чотири тисячі осіб, евакуювали усіх жителів. Більшість мешканців Гріндавіка розселились у друзів або родичів. Кількох з них, які встигли повернутися додому після попереднього виверження, знову було евакуйовано. Уряд Ісландії вже представив законопроєкт, який дасть змогу жителям продати свої будинки державній компанії.
Із середини грудня на півострові сталося вже чотири виверження вулкана, причому під час одного з них у січні лава поглинула три будинки біля північного передгір’я селища.
За минулі три роки це вже сьоме виверження вулкана в Ісландії. Гріндавік розташований на півострові Рейк'янес на південному заході країни, приблизно за 55 кілометрів від столиці — Рейк'явіка. До березня 2021 року на півострові упродовж восьми століть не було вивержень.
Загалом в Ісландії налічується понад 30 активних вулканічних систем, що є найбільшим показником в Європі. Вона розташована вздовж Серединно-Атлантичного хребта — гірської системи на океанському дні, що розділяє Євразійську та Північноамериканську тектонічні плити.
Найбільш руйнівним за останній час стало виверження вулкана Ейяф'ятлайокутль у 2010 році, яке викинуло величезні хмари попелу в атмосферу та призвело до масового закриття повітряного простору над Європою.
Вулканологи вже заявили, що може йтися про початок нової ери сейсмічної активності в регіоні. Вчені побоюються, що вона можуть тривати кілька десятиліть, а ісландська влада почала будувати дамби, щоб відвести потоки палаючої лави від будинків і найважливіших об'єктів інфраструктури.