Після того, як минулого тижня у Брюсселі арештували одного з найбільш розшукуваних терористів Салаха Абдеслама, у бельгійської влади з'явилися всі причини боятися нових терактів вже у найближчому майбутньому.
Міністра внутрішніх справ Жана Жамбо попередили, що ліквідація однієї терористичної ланки може підштовхнути інші до активних дій. І сьогодні, 22 березня, терористи виправдали ці побоювання.
Принаймні один смертник кричав щось арабською мовою і зробив кілька пострілів, перш ніж підірвати бомби у аеропорту Завентем о восьмій ранку. Про це сьогодні пише видання The Economist, нагадуючи, що невдовзі після першого удару пролунав і другий вибух – на станції метро в кварталі, де розміщені установи ЄС.
Терористи влаштовують атаки проти мирних мешканців, щоб посіяти страх і поширити свою пропаганду. І для них не бракує легких цілей у таких великих містах, як Брюссель. Приміром, в аеропортах зазвичай діють жорсткі правила безпеки, покликані запобігти терактам на борту літаків. Однак вони створюють великі натовпи біля контрольних пунктів.
Також майже неможливо встановити ефективну систему безпеки, щоб унеможливити теракти на автобусних станціях і в метро. Звісно, в деяких містах, таких як Делі, на вході в "підземку" встановлені сканери на кшталт тих, які використовують в аеропортах. Але, знову ж таки, це створює натовп пасажирів.
Видання пише, що в Європі, попри часті випадки атак впродовж минулого року, служби безпеки, схоже, покладаються на дані розвідки, які дозволяють викрити терористів до того, як вони щось скоять.
І ключовий момент у такому підході – це здобуття довіри громад. Якщо вони будуть довіряти поліції, такий превентивний метод може бути дуже ефективним. У Великобританії, приміром, більшість зловмисників за останні роки викрили саме тому, що інформація про їхні наміри стала відома їхній невеликій громаді. А потім знайшлися ті, хто розповів про все правоохоронцям. Тож проблема Бельгії, схоже, полягає в тому, що поліція і інші служби не користуються такою довірою і не можуть зібрати потрібні дані вчасно. Особливо це стосується району Моленбеек, який густонаселений іммігрантами з Північної Африки і Близького Сходу.
І той факт, що Салах Абдеслам зміг переховуватися в цьому районі посеред Брюсселя з листопада аж до березня, свідчить про те, що родичі, друзі і сусіди прикривали його і не давали жодних зачіпок поліції. Шкодить становищу ще й серйозна фрагментація уряду і всього політичного життя Бельгії.
Видання радить правоохоронцям у всій Європі випрацювати механізм, щоб не дозволити у майбутньому терористам вільно пересуватися континентом і вчасно їх викривати. Велика кількість молодих людей відправилася в Сирію, щоб воювати на боці "Ісламської держави". А тепер вони повертаються, щоб влаштовувати атаки. Нинішні атаки в Брюсселі переслідували три цілі. Перша з них – це пропаганда. Кілька днів всі світові газети будуть писати в своїх заголовках саме про бельгійську трагедію, а не про приборкання Салаха Абдеслама. Друга мета – здійснити задумане, поки арештований поплічник не розповів все поліції. І третя – заохотити молодих європейців підтримувати "джихадистів". З огляду на те, що "Ісламська держава" слабне в Сирії і Іраку, її бойовики намагаються посіяти страх в серці Європи.
Вранці, 22 березня, сталася серія вибухів в аеропорту та метрополітені Брюсселя. Загинули десятки людей, транспортна інфраструктура паралізована, в країні оголошено максимальний рівень терористичної загрози.
За останніми офіційними даними, 11 осіб загинули в результаті вибухів в аеропорту, ще 80 отримали поранення, повідомив міністр охорони здоров'я Меггі Де Блок. Вибух був здійснений смертником.
Крім того, ще 15 людей загинули в результаті вибуху на станції метро Мальбек, ще 55 поранених. Підрив бомби безпосередньо у вагоні також здійснив смертник.