UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Амстердамі відкрили Національний меморіал на згадку про жертви Голокосту

Пам'ятник створив польсько-американський архітектор Даніель Лібескінд

Король Нідерландів Віллем-Александер у неділю, 19 вересня, відкрив в Амстердамі Національний меморіал на згадку про жертв Голокосту. Це перший пам'ятник в країні, який поіменно увічнює пам'ять всіх 102 тис голландських євреїв, сінті та рома, убитих нацистами в роки Другої світової війни, повідомляє DW.

Пам'ятник був зведений за проєктом польсько-американського архітектора Даніеля Лібескінда, рідні якого загинули за часів Голокосту. Розташований в центрі міста поруч з Єврейським кварталом монумент являє собою лабіринт із цегляних стін, які, якщо дивитися на них зверху, утворюють напис "В пам'ять", виконану на івриті.

Зверху стіни закриті сталевим бортом, в якому відображаються дерева і небо. На кожній цеглині - ім'я єврея, рому або сінті, депортованих з Нідерландів і загиблих в концентраційних таборах, дата їх народження і вік на момент смерті.

"Я радий, що він нарешті тут, - сказав голова Міжнародного комітету Освенцима 79-річний Жак Грішавер.

Він додав, що цей пам'ятник повертає жертвам їхні імена через 76 років після закінчення війни і доводить, що вони жили.

"Цей пам'ятник каже:" Ні, ми не забудемо вас. Ні, ми не дозволимо стерти ваші імена. Ні, останнє слово залишиться не за злом ", - сказав прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте.

Він також підкреслив, що меморіал змусить країну відповісти за "холодний прийом", наданий тим небагатьом євреям, які пережили табори смерті і повернулися на батьківщину.

"Йдеться про чорну главу в нашій історії", - додав Рютте.

Зведення меморіалу затягнулося на роки через суперечки про місце його знаходження та дизайн. Жителі довколишніх районів намагалися через суд запобігти появі монумента, побоюючись напливу відвідувачів і туристів. Нарешті, в кінці 2019 Верховний суд Нідерландів дав остаточний дозвіл на будівництво.

Вартість Національного меморіалу в пам'ять про жертви Голокосту склала 15 млн євро. Будівництво фінансувалося в основному за рахунок приватних пожертвувань.

Читайте також: Українські школярі вивчатимуть історію Голокосту та війни за новою методикою

В межах нової книжкової серії «Єврейська бібліотека» вперше будуть виходити українські переклади творів про євреїв і Ізраїлі.