У кримінальному процесі Пола Манафорта у Сполучених Штатах також пред'явили звинувачення його політичним союзникам в Україні, де екс-глава штабу Трампа сколотив мільйони в якості консультанта. Але прихильники уряду тут вважають, що українська влада відмовиться від судового переслідування будь-яких чиновників, побоюючись гніву Дональда Трампа - людини, чия допомога потрібна їм для утримання Росії під контролем, пише Politico.
"Український уряд спробує це проігнорувати", - сказала директор Київського центру "Нова Європа", аналітик, який популяризує європейські та західні стандарти в Україні, Альона Гетьманчук. "Манафорт - це людина, яка була близькою до президента Трампа, і до якої Трамп все ще може проявляти деяку симпатію".
"Вони (уряд України – ред.) бояться втратити підтримку Трампа або спровокувати непотрібний конфлікт з адміністрацією США", - додала вона.
Тим не менш, деякі політики і прихильники боротьби з корупцією вважають, що нова інформація, що розкривається в ході судового розгляду Манафорта за звинуваченням у шахрайстві, має ініціювати нові кримінальні справи в Україні проти посадових осіб і олігархів, які роздавали Манафорту готівку.
Українці були приголомшені під час судового розгляду, коли дізналися, що проросійський президент Віктор Янукович і його політична партія заплатили понад $ 60 мільйонів Манафорту через складну схему офшорних компаній. Було також показано, що одна з компаній Манафорта недовго працювала на першу президентську кампанію президента Петра Порошенка, потенційно зв'язує нинішнього лідера країни з угодами Манафорта перед наступними президентськими виборами в березні 2019 року.
"Бюрократична плутанина панує над тим, як Україна буде обробляти будь-які нові докази, які вийшли з процесу Манафорта", - сказала Гетьманчук.
Але ці прихильники не очікують, що ці свідчення перейдуть в юридичну площину, враховуючи владу олігархів України і той факт, що жоден олігарх або вищий чиновник ще не був засуджений в цьому питанні. Той простий факт, що подальший прогрес у справі Манафорта міг би запропонувати відповідний політичний удар від Трампа, якому б не сподобались нові заголовки в медіа за участю Манафорта. Politico також виявило невизначеність серед українських служб щодо того, хто буде вести розслідування.
Україна не може дозволити собі розрив з США. Проамериканський уряд країни залежить від Вашингтона як джерела дипломатичної, фінансової і військової підтримки проти територіальної агресії Росії в Донбасі, де підтримувані Москвою бойовики ведуть бойові дії, в результаті яких загинуло понад 10 300 осіб. Кремль також анексував Кримський півострів в 2014 році.
Адміністрація Порошенка оговталася від грубого початку з Трампом, який вважає, що українські офіційні особи і політичні діячі схвалили кампанію його противника Гілларі Клінтон. Звіти після виборів про те, що українські чиновники намагалися допомогти Клінтон і нашкодити Трампу, публічно засумнівавшись у його придатності до роботи, не допомогли згладити ситуацію - хоча немає жодних доказів, що сам Порошенко був залучений у ці зусилля.
Крім того, депутат парламенту і колишній журналіст Сергій Лещенко, чиї власні оригінальні розслідування допомогли розслідування Роберта Мюллера, оприлюднив ключові відомості про фінансові транзакції у справі Манафорта, які допомогли розробити спеціальний рада Мюллера щодо російського втручання на виборах 2016 року.
Схоже, що президент Порошенко заспокоїв відносини: Вашингтон нещодавно продав протитанкові ракети Javelin Києву, які довгий час лобіювали українці, щоб боротися з Росією на сході країни.
В підтримку України Джон Болтон, радник з національної безпеки Білого дому, також вирушить до Києва наступного тижня для святкування Дня Незалежності. І держсекретар Майк Помпео нещодавно виступив з сильним закликом до Росії припинити окупацію Криму.
Тим не менш, існують побоювання, що відносини можуть знову повернутися в іншу сторону, особливо з урахуванням взаєморозуміння Трампа з президентом Росії Володимиром Путіним. Коли українці борються з Кремлем за свою територіальну цілісність, вони відчувають, що у них мало можливостей для маневру.
"Ситуація нестабільна між Білим домом і Україною - [Київ] постарається уникнути будь-якого чинника, який міг би послабити їх позицію", - сказала Гетьманчук.
І весь випадок Манафорта є "дуже токсичним" фактором, сказала Гетьманчук, додавши: "Деякі уроки були вивчені".
Тим не менш, вона сказала: "Я сподіваюся, що вони будуть використовувати цю справу як привід для передачі заходів по боротьбі з корупцією в США, щоб показати, що Україна принаймні трохи відрізняється".
Проте на даний момент бюрократична плутанина панує над тим, як Україна буде обробляти будь-які нові докази, які вийшли з процесу Манафорта. Не зовсім ясно, який урядовий орган буде вести розслідування.
"Департамент юстиції не зміг відповісти на більшість листів української влади з проханням про допомогу в допиті Манафорта", - додала вона.
Посадові особи в Генеральній прокуратурі України сказали, що вони скоро вирішать, що будуть робити з новою інформацією: відкрити абсолютно нове розслідування, використовувати докази у додаток до існуючих або взагалі нічого не робити.
Інші представники влади говорять, що нещодавно створене Державне бюро розслідувань України, яке ще не працює, має впоратися з будь-якими розслідуваннями. Між тим, представник Національного антикорупційного бюро країни, якому доручено розслідувати корупцію після революції 2014 року, сказала, що НАБУ "усвідомлює" свідчення в США та "розглядає цю інформацію".
Окремо Манафорт - це особа, що представляє інтерес, але не обвинувачувана у вчиненні будь-якого злочину, - в трьох випадках, які в даний час переслідує Генеральна прокуратура України, в тому числі розслідування чорної бухгалтерії політичної партії Януковича.
Однак ці випадки зіткнулися з блокуванням в Києві. У квітні українські чиновники позбавили слідчих їх права видавати повістки в ході розслідувань, фактично заморожуючи їх. Деякі критики припустили, що справи були призупинені за їх політичної чутливості в період напружених відносин між США та Україною. Чиновники кажуть, що з тих пір справи "розморозили".
Вашингтонські чиновники також перешкоджали розслідуванням. Департамент юстиції не зміг відповісти на більшість листів від українських властей з проханням про допомогу в допиті Манафорта і інших свідків, незважаючи на угоду про правову допомогу між двома країнами.
В Україні є тиск, щоб гарантувати, що те ж саме не станеться з доказами, виявленими під час допитів Манафорта.
Лещенко сказав, що мережа офшорних рахунків, через яку українські політики платили Манафорту, явно незаконна.
"Це суперечить українському законодавству контролювати компанії та здійснювати прямий контроль над офшорними рахунками при обслуговуванні в уряді", - сказав Лещенко, додавши, що деякі з передбачуваних учасників були міністрами або депутатами під час транзакцій, таких як голова адміністрації Януковича Сергій Льовочкін.
"Якщо вони робили перекази, це означає, що вони були залучені", і це треба розслідувати", - сказав він.
Але є сумніви, що Лещенко отримає правильне розслідування, яке він хоче. "Незважаючи на ці позитивні ознаки для України, Трамп продовжує викликати сумніви щодо своїх намірів з Путіним".
"У цих хлопців дуже хороші юристи", - сказав ще один член парламентської фракції Порошенка Володимир Ар'єв, зазначивши, що влада і олігархи, які беруть участь у таких переказах, знають, як зберегти правдоподібне заперечення.
"Важко знайти, що вони давали вказівки", - сказав Ар'єв, додавши, що він, тим не менш, закличе до офіційного розслідування нових доказів, коли парламент знову збереться.
Деякі в Україні стверджували, що платежі, які могли порушити закон США, не суперечать українським, що ще більш ускладнює вирішення питання.
Але адміністрація Трампа - і сам Трамп - нависає над всією ситуацією.
На додаток до ракет Міністерство оборони нещодавно оголосило, що направить Україні додаткові 200 мільйонів доларів, щоб допомогти в триваючому конфлікті в Донбасі. І Україна в минулому схилялася до США, щоб допомогти Європейському союзу зберегти санкції проти Москви через анексію Криму, які були відновлені в червні ще на шість місяців.
Незважаючи на ці позитивні ознаки для України, Трамп продовжує викликати сумніви щодо своїх намірів з Путіним. У той час як Держдепартамент пообіцяв проявити твердість у боротьбі з анексією Росією Криму, Трамп окремо зазначив, що він розгляне формальне визнання анексії.
І, незважаючи на рішення Трампа відкласти наступний саміт з Путіним, він все ще має намір зустрітися з ним у Вашингтоні в наступному році - щодо перспективи для українців.
Питання Манафарта може стати більш гострою суперечкою в Україні, оскільки президентські вибори в країні підігріваються на найближчі місяці, а реформатори чинять тиск на Порошенка, щоб розслідувати і критикувати його багаторічний зв'язок з Манафортом.
Порошенко в даний час займає п'яте місце в опитуваннях громадської думки, переслідуючи колишнього прем'єр-міністра Юлію Тимошенко, а деякі вважають, що президент буде не в змозі взяти на себе олігархів - надпотужних людей з необмеженими фінансовими ресурсами і великими медіахолдингу - у той час, коли йому потрібна їх підтримка найбільше.
Офіс президента також вже намагався пояснити зв'язок Манофарта з Порошенком, заявивши, що його команда провела лише одну зустріч з людьми Манафорта і що після цього не було жодних стосунків. Тим не менш, кабінет Порошенко спочатку заперечував будь-які контакти.
Проте деяким українцям показання Манафорта просто показують бізнес як він є. Нові факти "цікаві для розслідування", - заявила Олександра Устінова з НУО "Центр протидії корупції". "Але вони не сенсаційні".
"Вони просто підтверджують те, що ми вже знаємо про українських олігархів і політики в цілому - олігархи є олігархи, і вони використовують свої гроші для політичного впливу", - сказала вона.