UA / RU
Підтримати ZN.ua

Уряд Італії розвалився, навіть не почавши працювати - The Economist

Популісти вдаються до дуже безвідповідальної риторики, яка нагадує гасла фашистів Муссоліні під час попередньої італійської конституційної кризи.

Урядова криза в Італії вже стала найдовшою з часів заснування республіки після Другої світової війни. Тепер вона переросла в конституційну кризу з наслідками для всього Євросоюзу. На тлі того, як лідер однієї з найбільших партій закликав провести імпічмент президента Серджіо Маттарелли за те, що він не захотів затверджувати перший популістський уряд у Західній Європі, Італія рухається в напрямку нових виборів, на яких партії, налаштовані проти істеблішменту, можуть розширити свою парламентську більшість. Про це пише The Economist, нагадуючи, що 28 травня Маттарелла викликав економіста і колишнього чиновника МВФ, щоб попросити його сформувати тимчасовий уряд безпартійних технократів, щоб підготувати нові вибори.

Вірогідно, що найбільшу вигоду від нових позачергових виборів отримає праворадикальна партія "Ліга", яка займає більшу євроскептичну позицію серед двох потенційних коаліційних партнерів. Адже рейтинг партії невпинно зростає з березня. Повернення на виборчі дільниці може також піти на користь "Руху п'яти зірок", яка просуває суміш правих і лівих політичних підходів і може ще схилити на свій бік ще більше прогресивних виборців глибоко розділеної "Демократичної партії".

Ще одне питання, на яке доведеться відповісти: чи був драматичний крок італійського президента насправді легітимним. Конституція від 1948 року не дає чіткої відповіді. В ній йдеться, що президент призначає прем'єр-міністра і "за його пропозицію міністрів". Маттерелла заблокував вибір двох партій, які разом керують більшістю в обох палатах парламенту тому, що вони хотіли призначити міністром людину, яка обіцяла вивести Італію з єврозони. Це може означати, що Італія ніколи не зможе відмовитися від єдиної валюти, тому що в країні, схоже, фондовий ринок має більшу вагу, ніж результат виборів. Маттерелла наголосив, що перш ніж робити подібні кроки, потрібно провести широкі національні дебати. Луїджі Ді Майо, чия партія набрала найбільше голосів на парламентських виборах, звинуватив Маттареллу в умисній операції з метою зірвати формування коаліції з "Лігою". Натякаючи на змову між італійським президентом і хранителями ортодоксальності єврозони, лідер "Ліги" Маттео Сальвіні сказав, що Маттарелла "представляє інтереси інших країн, а не італійців".

Але це не єдина теорія змови, яку обговорюють в Римі. Інша говорить про те, що "Рух п'яти зірок" і "Ліга" умисне відмовилися замінити в своєму уряді Паоло Савону, щоб змусити президента оголосити дострокові вибори, сподіваючись зміцнити свої політичні позиції.

Сальвіні сказав: "Ми вимагаємо дату виборів. Інакше нам дійсно доведеться йти на Рим". Він повинен знати, що його слова нагадали багатьом італійцям про попередню італійську конституційну кризу 1922 року, яку фашисти Беніто Муссоліні використали для того, щоб захопити владу під гаслом "марша на Рим". Такі розмови в такий чутливий момент в кращому випадку безвідповідальні, в гіршому - умисне підривні.

Раніше Джузеппе Конте відмовився формувати італійський уряд. Після чого теж були чутки, що новим прем'єр-міністром може стати Котареллі. Однак більшість парламентських партій заздалегідь заявили про відмову підтримувати уряд Коттареллі і висловили готовність піти на дострокові вибори восени.

Детальніше про результати парламентських виборів і перспективи формування уряду популістів читайте в матеріалі Олексія Коваля "Дивна коаліція в Італії" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".