UA / RU
Підтримати ZN.ua

Уряд Гройсмана не врятує Україну від нових потрясінь – Politico

Видання пише, що нова коаліція дуже крихка, і це означає, що політична криза ще не закінчилася.

Україна нарешті отримала новий уряд. Але, швидше за все, тепер настане короткостроковий перепочинок від виснажливої політичної кризи, перш ніж почнеться новий раунд потрясінь.

Про це на сторінках американського видання Politico пише Девід Стерн. Він звертає увагу, що парламент легко затвердив Володимира Гройсмана на посаді прем'єр-міністра. Але необхідна кількість голосів для цього була зібрана лише завдяки депутатам і політичним партіям, які "пов'язані з олігархами". А після цього минуло лише кілька хвилин, перш ніж виникли перші проблеми.

Після затвердження складу уряду Гройсмана, парламентарям знадобилося аж три спроби, щоб висловити підтримку його програмі. Також Крім того, занепокоєння викликає те, що в його команді мало реформаторів. Зокрема автор звертає увагу на те, що в новий уряд не увійшла Наталія Яресько, якій вдалося здобути довіру МВФ і утримати українську економіку на плаву.

Коли Арсеній Яценюк лише оголосив про свою відставку минулої неділі, ні для кого не було секретом, що заміна йому вже є і це Володимир Гройсман. Однак перш обійняв прем'єрське крісло, минули кілька днів складних закулісних переговорів.

Автор зауважує, що нова коаліція дуже крихка, оскільки складається з партій Порошенка і Яценюка, які ледве змогли забезпечити 206 голосів у парламенті під час голосування за призначення Гройсмана. Щоб заручитися підтримкою ще 20 депутатів їм довелося звернутися до сумнівних сил, зокрема до партії "Відродження" олігарха Ігоря Коломойського.

"Ця нестійкість коаліції може ускладнити важливі парламентські справи, такі як проведення непопулярних реформ чи внесення змін до Конституції, які передбачають надання автономії захопленим територіям на Сході України", - йдеться в статті.

"Порошенко і його партія тепер буде більш відповідальною за успіхи уряду і при цьому вони будуть сильно залежними від домовленостей у парламенті", - прокоментувала аналітик Teneo Intelligence Олівія Данд, додаючи, що склад нового уряду "стане розчаруванням для інвесторів".

Також під питанням здатність Гройсмана поставити державні інтереси вище бажань олігархів. Критики звертають увагу, що для нового прем'єра закулісні домовленості і кумівство не буде щось новим. В 16 років він став директором компанії свого батька.

В цей же час, багато що буде залежати від успіхів окремих міністрів. І в цій площині теж є причини непокоїтися. Партії Яценюка і Порошенка поділили між собою ключові позиції в уряді.

Читайте також: Росія обладнає шість військових комплексів на кордоні з Україною

Та попри те, що нова команда не здається реформістською, все ж лишається надія, що їй вдасться провести деякі ключові зміни, зокрема змінити виборче законодавство, провести приватизацію чи скоротити рівень корупції.

Оглядач пише, що повільна робота крізь чвари – це "найкраще, на що Україна може сподіватися", тому що розвал коаліції означав би проведення нових виборів. А західні донори бояться, що з цього почнеться більш масштабна нестабільність.

"Новий прем'єр-міністр буде заручником президентської стратегії напівреформ і тимчасових компромісів з олігархами і старою політичною системою, які заважають боротися з корупцією і сповільнюють економічне зростання", - вважають польські експерти Інституту міжнародних відносин Пьотр Кощіньский і Даніель Шеліговський.

Верховна Рада України 14 квітня прийняла відставку Арсенія Яценюка з посади прем'єр-міністра іпризначила на цю посаду Володимира Гройсмана. Це рішення підтримали 257 депутатів. "Проти" проголосували - 50 депутатів, утрималися - 48, не голосували 35 парламентаріїв.

Петро Порошенко на честь вступу Гройсмана на посаду прем'єра привітав його величезним букетом червоних троянд.

На цьому ж засіданні Андрій Парубій, нинішній перший віце-спікер Верховної Ради, представник фракції "Народний фронт" обраний головою Верховної Ради України.