Біженці з України, які приїжджають до Москви, ризикують опинитися в дуже складному становищі, свідчить доповідь уповноваженого з прав людини у столиці РФ Тетяни Потяєвої.
У доповіді наголошується, що з початку минулого року "багаторазово збільшився приплив до Москви громадян України", пише російський "КоммерсантЪ".
"В період з березня по 1 серпня 2014 року УФМС по Москві за первинними зверненнями було прийнято понад 20 тис. громадян України", - заявляє російський омбудсмен. Однак на початок 2015 року статус біженця або притулок отримали всього близько 5,5 тис. осіб, а громадянство РФ, згідно з даними російської влади, було надано 49 сім'ям з України, в яких є 15 дітей.
Серед різних груп біженців (які виїхали через бої на сході, небезпеки їх початку і т. д.) зазначалася наявність осіб, яких відбувається "спонукало до вчинення неадекватних вчинків (наприклад, еміграції навіть з безпечних районів країни)". Були і ті, хто не проживав "на території військових дій, прибув у Росію до початку зазначених подій, але вирішив скористатися можливістю отримати пільги".
За даними російських властей зазначається, вибір Росії для еміграції був у більшості обумовлений "сприйняттям її як етнічної батьківщини", її доступністю і відсутністю будь-якої альтернативи, а в Москву біженці прагнуть тому, що це великий мегаполіс і "місто великих можливостей", на відміну від регіонів РФ, де "досить високий рівень безробіття".
Департамент праці та зайнятості населення Москви повідомляє, що із загального числа громадян України, внесених у списки, передані УФМС по Москві (понад 14,5 тис. осіб), 80% залишати російську столицю категорично не бажали. Проте, наголошується в доповіді, "культурна близькість і слов'янська зовнішність" не допомогли біженцями знайти бажану роботу.
"Біженці в Москві знаходяться в значно гірших умовах, ніж в Україні (наприклад, одна з сімей замість будинку тепер має "ліжко в будівельній побутівці" і кімнату у знайомих). Омбудсмен зазначає, що "єдиний зведений документ, наочно показує особливості всіх міграційних статусів", а також "умови, необхідні для отримання кожного з них, відсутні". В результаті біженці починають шукати допомогу на стороні, у тому числі у шахраїв, що викликає "подальшу невлаштованість з ризиками як для самого біженця, так і для міста", - пише "Ъ".
Серед таких ризиків у доповіді наголошується, що "шанси скотитися до бродяжництва" або "опинитися на межі асоціальних верств". Омбудсмену "видається важливим встановити контакт з цими людьми і сприяти стабілізації їх соціального статусу", зокрема, як вона сказала "Ъ", "давати роз'яснення, а тим, хто хоче повернутися, допомагати".
При цьому, на даний момент, пише Потяєва, через постанову уряду від 22 липня 2014 року, що стосується розподілу біженців з іншим суб'єктам РФ, "потік тих, хто прибуває до Москви в екстреному, масовому порядку, скоротився, а можливість отримувати тимчасовий притулок залишилася лише у осіб, які мають для цього пільгові підстави (переважно - родичів в Москві)".
Згідно з даними ООН, конфлікт на сході України зачепив загалом 5 млн осіб, змусивши шукати нове місце проживання в межах країни 1,23 млн з них.