UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна не готова до війни з Росією на морі – CNN

Незважаючи на те, що РФ розблокувала Керченську протоку для проходу, немає жодних ознак того, що Кремль відмовився від своїх територіальних амбіцій.

Неділя була вдалим часом для Путіна, щоб нанести атаку. Під час того, як російські прикордонники атакували українські кораблі біля берегів окупованого Криму, українці вшановували пам'ять жертв Голодомору у 85-ту річницю геноциду, який призвів до загибелі мільйонів людей. Президент США Трамп грав в гольф у Флориді і розмірковував про свою політичну долю. Прем'єр-міністр Великої Британії Мей в Брюсселі брала участь у саміті ЄС щодо Brexit. Французький президент Макрон розбирався з масовими вуличними протестами в країні. Як і у випадку анексії Криму в 2014 році і подальшої окупації Донецької і Луганської областей, Росія схильна наносити удари, коли Захід відволікся, пише телеканал CNN.

Напруженість в Азовському морі протягом кількох місяців посилювалася через збільшення російськими Збройними силами своєї присутності в спільних водах. Але мало хто очікував, що Москва відкриє новий фронт проти України. Поранення отримали четверо моряків, росіяни незаконно затримали 24 українських військовослужбовців.

"За будь-якими стандартами, це військові дії", - заявив старший науковий співробітник Американської ради із зовнішньої політики Стівен Бленк. Він закликає НАТО направити свої кораблі в Чорне і Азовське море.

Військове зіткнення в морі є першим випадком відкритої агресії між країнами за майже п'ять років конфлікту. Росія досі заперечує свою причетність до конфлікту на сході України, незважаючи на те, що ОБСЄ неодноразово повідомляла про військові конвої, що перетинають російсько-український кордон. Недільні події також демонструють, що українська сторона, на жаль, не готова вести боротьбу з Росією на морі. Український флот слабкий, особливо після окупації Криму, а разом з ним і більшої частини флоту. Неймовірно, що один з військових кораблів України в Азовському морі, яке приблизно відповідає розміру Швейцарії, це переобладнане риболовне судно лише з одним кулеметом.

Останні кілька місяців президента України Петра Порошенка критикували за неефективну роботу щодо зміцнення оборонного потенціалу України на морі. Якщо б Росія напала на українське узбережжя Азовського моря, навряд чи українська сторона змогла би чинити опір. Зазвичай Порошенко реагує на російські вторгнення на українську територію вимогами збільшень санкцій проти Росії, скликаннями екстреного засідання Ради безпеки ООН та зустрічами з лідерами країн-союзників. Але на цей раз Порошенко використовував інструмент, який ввів в подив багатьох західних дипломатів і простих українців – введення воєнного стану.

Увечері 26 листопада Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів (до 26 грудня) у 10 областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. Президент Петро Порошенко запевнив, що права громадян будуть обмежені лише у разі російського вторгнення.

Багато хто задається питанням: якщо така міра дійсно необхідна, чому вона не застосовувалася під час окупації Криму і в розпал конфлікту на сході України в 2014 і 2015 роках?

Критики припускають, що введення воєнного стану є політично вмотивованим. Порошенко очолює президентський антирейтинг напередодні виборів в 2019 році. Можливо, цим кроком він хотів показати, що все ще є гідним кандидатом. Порошенко зумів спритно уникнути політичної смерті, як це сталося в понеділок, коли він змусив парламентаріїв затвердити указ про введення воєнного стану. Але поки невідомо чи зможе "Шоколадний король" постати на виборах як сильний патріот, який підходить для боротьби з російською агресією.

Що буде далі? Росія розблокувала Керченську протоку для проходу, і напруга трохи спала. Але немає жодних ознак того, що Кремль відмовився від своїх територіальних амбіцій, особливо в відсутність рішучої відповіді Заходу. Приборкання Росії, швидше за все, вимагає більш цілеспрямованих санкцій, обмежень поїздок високопоставлених чиновників Кремля і комерційних операцій російських банків.

Але, незважаючи на жорсткі заяви в Раді Безпеки ООН, НАТО і ЄС, введення подальших санкцій видається досить сумнівним, особливо враховуючи, що США відступили від ролі світового поліцейського. Якщо Захід не відповість на поведінку Росії рішучими заходами, вона продовжить безкарно робити агресивні дії.

Читайте також: Окупаційні війська РФ в Донбасі приведені до "вищого ступеня бойової готовності" - розвідка

25 листопада, російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення дістали четверо моряків, росіяни незаконно затримали 24 українських військовослужбовця. Росія відмовляється визнавати незаконно затриманих українців військовополоненими та судить їх за нібито "незаконний перетин держкордону".