Президент Петро Порошенко оголосив 17 квітня, що Україна може отримати незалежну об'єднану українську православну церку вже 28 липня. В цей день країна буде святкувати річницю хрещення Київської Русі. Він зробив цей свій прогноз після того, як український парламент підтримав звернення президента до Вселенського патріарха Варфоломія з проханням надати автокефальний статус об'єднанню УПЦ Київського патріархату і УАПЦ. Під час офіційного візиту в Стамбул 17 квітня Порошенко зустрівся з патріархом Варфоломієм. Вони кілька годин розмовляли за зачиненми дверима, а потім український президент оголосив, що "Україна близька до поясви власної об'єднаної православної цервкви, як ніколи раніше".
Про це пише науковий співробітник-нерезидент Atlantic Council Джеймс Койл, додаючи, що Порошенко однак не розкрив подробиць своїх домовленостей з вселенським патріархом.
Українські націоналісти намагалися встановити автокефальну церкву з 1992 року, коли патріарх Філарет вийшов з Московського патріархату і заснував свою конгрегацію - УПЦ Київського патріархату. Москва засудила його, відлучила і наклала на нього анафему. Але для націоналістів це питання політичне, а не теологічне.
"Єдність - це наша головна зброя у боротьбі проти російської агресії. Питання виходить за межі церковного. Йдеться про те, щоб отримати нарешті незалежність від Москви", - сказав Порошенко в парламенті.
Він вказав на те, що Кремль користується Московським патріархатом "як ключовим інструментом впливу в Україні". Його думки розділяє архієпископ Євстратій Зоря, який зауважив, що відмінності зовсім не у вірі.
"Москва користуєтся впливом в Україні через церкву як інструментом гібридної війни проти України", - зауважив священик.
Автор зауважує, що в Україні УПЦ КП має значно більше вірян, ніж УПЦ МП. Тож в цьому вимірі українська церква має перевагу. Однак, як і варто було очікувати, Московська церква чинить жорсткий супротив визнанню незалежності від неї Києва. У конфесії оголосили, що Москва анексувала київську метрополію в 1686 році. А отже українські священослужителі підпорядковуються Москві, а не Константинополю. І вселенський патріарх Варфоломій не має повноважень надавати Україні незалежний статус. Архієпископ Євстратій Зоря відкидає ці твердження. Він вказує на те, що анексія 1686 року відбулася із застосуванням сили. А це вже порушує канонічні закони. Він також нагадав, що вселенський патріарх передав томос про автокефалію православним церквам у Естонії в 1996 році, в Богарії у 1998 році, Чехії і Словаччині у 2014 році. Тому Константинополь вочевидь може самостійно ухвалювати подібні рішення.
"Те, що відбувається серед різних православних громад, варте уваги, оскільки ці події впливають на питання українського суверенітету, впливу Москви і церковної легітимності конгрегацій. Втім, дедлайн Порошенка, який він призначив на 28 липня, може бути поспішним", - пише автор.
Щоб уникнути ухвалення рішення про автокефалію, вселенський патріарх Варфоломій два роки тому передав це питання дослідній групі. Не знаючи всіх деталей про його домовленості з українським президентом важко сказати, що цього разу вселенський патріарх ухвалив якесь рішення.
Нагадаємо, 22 квітня Святий і Священний Синод Вселенського патріархату прийняв звернення президента України Петра Порошенка та предстоятелів українських православних церков про надання автокефалії і прийняв "відповідні рішення".
19 квітня Верховна Рада схвалила звернення до патріарха Варфоломія про надання томосу про автокефалію православної церкви в Україні. Відмовилися підтримати звернення тільки колишні "регіонали" з фракції "Опоблок" та групи "Відродження".