Добре, що відзначати 70-ту річницю визволення в'язнів концтабору Освенцим приїде президент України Петро Порошенко, а не російський президент Володимир Путін. Оскільки на сьогодні демократична Україна, борючись за свою територію з російськими найманцями і військовими, краще представляє ідеали антигітлерівської коаліції, ніж сучасна Росія.
Про це на сторінках Gazeta Wyborcza пише керівник науково-дослідних проектів Центру польсько-російського діалогу і порозуміння Лукаш Адамський. Він нагадує, що після Другої світової війни політична культура в Європі ґрунтувалася за тезі: "Більше ніяких воєн". Втім, 70-ту річницю визволення Освенцима доводиться відзначати на фоні кривавої війни на Сході України.
Відсутність президента Росії на урочистих заходах в Польщі цього року викликала резонанс. Аби уникнути неприємних дискусій, польські дипломати відправили запрошення без особистого звернення до лідерів. Однак в Москві захотіли, щоб до Путіна поставилися з особливою пошаною і запросили його персонально.
На думку автора, це демонструє позицію Росії як правонаступниці СРСР і її спроби привласнити собі перемогу над Третім Рейхом. Саме тому Москва вимагає особливого ставлення до свого лідера.
В цей же час, організатори урочистостей в Освенцимі не погодилися підігрувати Кремлю і вирізняти Путіна з-поміж інших. І це викликало обурення в Москві.
"Навіть ті, хто не підтримує політику президента Росії, взялися критикувати польську владу за рішення не запрошувати Путіна. Люди не бачать, що неможливо відокремити дві ролі Путіна: з одного боку він лідер країни, яка доклала великих зусиль для визволення Європи з нацистської окупації, а з іншого боку – він президент держави, яка розпочала агресію проти України і відповідальна за страждання мільйонів людей в Донбасі", - йдеться в статті.
Автор також додає, що ті росіяни, які підтримують авантюри Путіна на Сході України і в Криму, теж несуть відповідальність за сьогоднішню війну посеред Європи.
Польський міністр Ґжегож Схетина подякував українцям за визволення Освенцима і тим самим спричинив скандал в Росії. Головний російський дипломат Сергій Лавров назвав слова польського колеги "блюзнірством", а російські ЗМІ навіть писали, що нібито Польща хоче вкрасти в Росії славу перемоги.
"Почнемо з початку. Червона армія мала багатонаціональний характер. Але українці в 1944-1945 роках становили велику частину солдатів Першого українського фронту, який в 1944-му вів бойові дії на території Української СРСР і на сході Другої польської республіки, поповнюючи втрати за рахунок місцевих юнаків. І саме ці війська визволили в'язнів нацистського концтабору", - йдеться в статті.
Однак, пише автор, насправді немає значення, яку частину становили українці серед солдатів Першого українського фронту. Головне, що українці мають повне право пишатися перемогою у Другій світовій війні на рівні з іншими народами.
"Також варто зауважити, що сьогодні демократична Україна, яка бореться проти російської агресії, значно більше представляє ідеали антигітлерівської коаліції, ніж нинішня Росія, яка використовує війну в якості інструменту для вирішення політичних суперечок. Тож добре, що президент України Петро Порошенко буде на річниці", - йдеться в статті.
Адамський також зауважує, що на відміну від Росії, українці сьогодні критично ставляться до СРСР і злочинів радянського режиму. В Україні пригадали Голодомор, організований Йосипом Сталіним і тотальну русифікацію.
При цьому автор радить не дивуватися тому, що українська еліта і патріоти ототожнюють себе з ОУН і УПА, до яких в Польщі ставляться критично. Це були останні українські визвольні рухи, які боролися за незалежну Україну проти СРСР, в той час як про УНР і більш ліберального Симона Петлюру на сьогодні пам'ятають не так добре. В цей же час, Адамський зауважує, що російська пропаганда намагається зіграти на цьому, називаючи нову українську владу "фашистською хунтою".
Зокрема, російські державні ЗМІ намагаються підірвати підтримку Польщі, нагадуючи про неоднозначні події на Волині. На тих, хто добре знається на історії Східної Європи, такі маніпуляції не подіють. Однак на Заході, на думку автора, є чимало політиків і дипломатів, кого пропаганда може переконати.
З цієї точки зору, участь президента України у відзначанні річниці визволення Освенцима може спростувати російські байки про "фашистські витоки" української держави. Світові лідери сьогодні відзначать 70-річчя звільнення Освенцима без Володимира Путіна,оскільки польська сторона вирішила не запрошувати його через військову агресію проти України.
Президент Чеської республіки Мілош Земан, який критикує санкції проти Росії і симпатик позиції Москви, запросив Путіна і лідерів країн союзників по Другій Світовій війні на альтернативні, менш масштабні заходи пам'яті жертв Голокосту, які пройдуть в той же день, що і церемонія в Освенцімі.
Однак запрошення Путіна розсердило багатьох чехів. Чеська федерація єврейських організацій дистанціювалася від нього. Жоден з голів держав не підтвердив своєї участі в заходах у Чехії. Крім того, майже жоден лідер країн ЄС не приїхав на альтернативний захід. Тож пропутінська річниця визволення Освенцима в Чехії провалилася.