UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна практично не виконує рекомендацій антикорупційного органу Ради Європи – звіт

Країни не повинні розглядати боротьбу з корупцією окремо від незалежності судової влади або навіть проти неї. Перше має важливе значення для другого, і навпаки.

Уряди повинні строго управляти корупційними ризиками, що виникли через необхідність прийняття надзвичайних заходів з боротьби з пандемією COVID-19, включаючи вливання великих сум грошей в економіку для пом'якшення її економічних і соціальних наслідків, йдеться в щорічному звіті антикорупційного органу Ради Європи (GRECO), опублікованому сьогодні.

ГРЕКО наголошує, що ось уже понад рік урядам довелося вжити надзвичайних заходів, які мають на увазі концентрацію повноважень і відступ основних прав - заходи, які йдуть рука об руку з корупційними ризиками, які не слід недооцінювати. Ці ризики можуть бути особливо виражені в відношенні систем державних закупівель, коли мова йде про такі питання, як конфлікт інтересів і роль лобіювання.

"У важкі часи, з якими ми стикаємося, уряди повинні активізувати свої зусилля для забезпечення того, щоб вся політика і дії, спрямовані на розв'язання проблем суспільної охорони здоров'я та економічних криз, відповідали антикорупційним стандартам. Достатнього законодавства та інституційних рамок для боротьби з корупцією недостатньо. Ми повинні забезпечити ефективне застосування цих стандартів на практиці, і уряди повинні діяти з транспарентністю і підзвітністю", - сказала генеральний секретар Марія Пейчіновіч Бурич.

У доповіді президент ГРЕКО Марін Мрела закликає держави уважно слідувати керівним принципам, опублікованим ГРЕКО у 2020 році для запобігання корупційних ризиків в контексті пандемії.

"Дуже важливо, щоб в надзвичайних ситуаціях всі рішення та процедури були розроблені з прозорістю, чесністю й підзвітністю", - сказав він.

Ґрунтуючись на роботі ГРЕКО у 2020 році, Мрела також жалкує про те, що в деяких державах-членах мають місце "помітні спроби" виконавчої та/або законодавчої влади напасти, залякати або підпорядкувати судову систему.

"При погляді на заходи щодо запобігання корупції ми повинні мати на увазі, що ми не повинні розглядати боротьбу з корупцією окремо від незалежності судової влади або навіть проти неї. Перше має важливе значення для другого, і навпаки", - додав він.

У доповіді розглядаються заходи щодо запобігання корупції, прийняті в державах-членах ГРЕКО у 2020 році в ході четвертого раунду оцінювання - він стосується парламентаріїв, суддів і прокурорів, і п'ятого раунду оцінки, на якому основна увага приділяється центральним урядам, включаючи вищі виконавчі функції, і правоохоронним органам.

До кінця 2020 року держави-члени ГРЕКО повністю виконали майже 40% своїх рекомендацій щодо запобігання корупції в відношенні депутатів, суддів та прокурорів. Рекомендації з найменшим дотриманням були видані в відношенні депутатів (тільки 30% повністю виконані), а потім судді (41%) й прокурорів (47%).

До кінця року був повністю проведено 5-й раунд оцінки, і вже завершені звіти про оцінку по 21 державі. Більшості країн, які оцінюються до теперішнього часу, було запропоновано прийняти кодекси поведінки для вищих виконавчих функцій або переглянути їх. Особливу занепокоєність в ГРЕКО викликає небажання деяких держав розкривати офіційну інформацію відповідно до законів про свободу інформації, а також лобіювання, конфлікти інтересів.

У доповіді також аналізуються основні питання боротьби з корупцією, що мають відношення до правоохоронних органів, включаючи політику боротьби з корупцією та сумлінності, політику в області людських ресурсів та захист інформаторів.

До кінця 2020 року 16 країн пройшли четвертий раунд оцінки ГРЕКО: Андорра, Вірменія, Австрія, Боснія і Герцеговина, Чехія, Данія, Німеччина, Угорщина, Люксембург, Молдова, Монако, Польща, Португалія, Румунія, Сербія та Туреччина.

Україна

Інформація зі світу показує, що за станом на 31 грудня 2020 року Україна повністю виконала лише 5 з 41 рекомендацій, опублікованих ГРЕКО. 25 рекомендацій були виконані частково, а 11 рекомендацій як і раніше не виконані.  

Боснія і Герцеговина є єдиною країною, яка ще не повністю виконала жодної рекомендації ГРЕКО. Країнами з дуже низькою часткою повністю реалізованих рекомендацій стали Австрія (5%), Туреччина (6,5%), Португалія (6,7%), Чехія (7%), Україна (12%), Бельгія (16%), Монако (16%), Іспанія (18%), Молдова (22%), Андорра (23%) Сербія (23,5%).  

Австрія, Боснія і Герцеговина, Люксембург та Іспанія є єдиними країнами, які ще не повною мірою виконали одну рекомендацію ГРЕКО стосовно прокурорів. Країнами з дуже низькою часткою повністю реалізованих рекомендацій щодо прокурорів стали Україна (6,7%), Туреччина (8,3%), Сербія (16,7%), Монако (20%), Молдова (20%), Угорщина (20%) та Чехія (20%).