UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна хоче довести Байдену, що готова завершити "епоху олігархів" — The Washington Post

Головною внутрішньою загрозою для України є корупція.

Найбільш популярним терміном в українській політиці наразі є "деолігархізація": реалізація давньої мети - звільнити політичну систему країни від впливу олігархії. Те, чи зможе президент Володимир Зеленський реалізувати цю мету, буде визначати відносини України з адміністрацією американського лідера Джо Байдена, пише The Washington Post.

Боротьба з олігархами набула нової актуальності на тлі намагань України налагодити свої відносини з Вашингтоном після того, як країна опинилася в центрі зусиль республіканців знайти «компромат» на Джо Байдена та його сина Хантера, щоб зруйнувати передвиборчу кампанію демократа.

Байден чітко дав зрозуміти, що хоче, аби українці здійснили суттєві політичні та економічні реформи, яких вимагали США ще з часів президенства Барака Обами, коли Байден був віце-президентом.

«Головною внутрішньою загрозою для України є корупція, відсутність установ, які можуть ефективно керувати країною. Якщо цю загрозу не подолати, українцям буде важко побудувати життєздатну демократію», - сказав держсекретар США Ентоні Блінкен.

Вашингтон надав Зеленському кілька нових «боєприпасів» для боротьби з корупцією та олігархією. На початку березня США запровадили санкції проти олігарха Ігоря Коломойського за "причетність до корупції". Вплив олігархів в Україні сягає глибоко в такі сфери, як енергетика, видобуток корисних копалин та медіа, що дає мільярдерам можливість формувати українську політику. Крім того, підтримка Заходу та міжнародні позики для України залежать від успіхів влади у боротьбі з олігархічним впливом.

Позика Міжнародного валютного фонду на 5 мільярдів доларів опинилася під питанням, оскільки Україна намагалася переконати представників МВФ у тому, що вона серйозно ставиться до боротьби з корупцією. Успіх «антиолігархічної кампанії» також буде визначати політичне майбутнє Зеленського.

Україна принаймні починає частково змінювати свою риторику, заявивши, що "ера олігархів" закінчується. Нещодавно українська влада запровадила санкції проти мультимільйонера та друга президента Росії Володимира Путіна Віктора Медведчука. Медведчук був у санкційному списку США з березня 2014 року.

"Ви готові працювати законно і прозоро, чи хочете продовжувати створювати монополії, контролювати засоби масової інформації, впливати на депутатів та інших державних службовців?" – запитав Зеленський олігархів у своєму відеозверненні.

Таке запитання президент України озвучив незабаром після того, як представники Державного департаменту США запровадили санкції проти Коломойського.

Американські санкції забороняють Коломойському та членам його родини в’їзд до США. Крім того, Коломойський перебуває під слідством у Сполучених Штатах, його підозрюють у відмиванні грошей через американські холдинги нерухомості. «Боротьба» з Коломойським може стати найбільшим випробуванням для Зеленського.

У грудні 2016 року уряд колишнього президента України Петра Порошенка прийняв рішення про націоналізацію ПриватБанку Коломойського після того, як олігарха та його партнерів звинуватили у розкраданні мільярдів доларів. Коломойський намагається через суд повернути банк та компенсувати збитки.

Санкції США проти Коломойського були "сигналом для українського уряду про те, що настав час діяти проти олігархів", вважає колишній міністр фінансів України Олександр Данилюк.

"Важливо також те, чому санкції були запроваджені: за корупцію та ослаблення демократичних інститутів. Це фактично описує той вплив, який олігархи мали на Україну протягом багатьох років", - додав Данилюк.

Однак, після вступу на посаду президента Байден і досі не спілкувався із Зеленським безпосередньо. Це викликає занепокоєння серед українських чиновників, які прагнуть розширити відносини України та США у кількох сферах.

Санкції проти Медведчука також передбачали блокування телеканалів, які, на думку українських чиновників, розповсюджують російську пропаганду і перебувають під його контролем.

"Це все результат роботи моєї опозиційної партії і того, що я противник Зеленського. Тому вони почали брудну боротьбу проти мене, моєї партії та членів моєї родини", - сказав Медведчук.

Але генеральний прокурор України Ірина Венедіктова дала зрозуміти, що олігархам варто чекати нових «ударів» від української влади.

"Олігархи - це те, що душить країну. Вони заважають процвітанню держави", - сказала вона.

Читайте також: Розтрата 8,2 млрд грн ПриватБанку: ексзаступниці голови правління визначили заставу

Обрання Джо Байдена президентом США відкрило довгоочікувану перспективу нормалізації американо-українських відносин після того, як його попередник Дональд Трамп спробував використовувати їх у політичних цілях. Але перші два місяці правління Байдена також продемонстрували, що повернення до норми може бути складним.