UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ухиляння Путіна від відповідальності за знищення MH17 ганебні - Bloomberg View

Кремль може не хотіти визнавати вину за знищення авіалайнера, але він принаймні може припинити ухилятися від відповідальності.

Володимир Путін дуже характерно відповів на оголошення міжнародної слідчої групи про те, що ракета, яка збила малайзійський "Боїнг 777" над Східною Україною в 2014 році, належала російській армії. Президент Росії сказав, що поняття не має, як були зроблені такі висновки, тому що його країні нібито не дозволили взяти участь у розслідуванні.

"Українська сторона там працює, хоча Україна порушила міжнародні правила і не перекрила повітряний простір над територією, де відбувалися бойові дії. Але вона все одно там працює, а Росія - ні. Тому ми не знаємо, що вони там написали і на чому приписи комісії базуються", - сказав Путін під час прес-конференції з президентом Франції Еммануелем Макроном.

І це приголомшливо безглуздий і зухвалий коментар, - пише російський оглядач Леонід Бершидський на сторінках Bloomberg.

Інформація про походження ракети 9M38 для системи "Бук" була публічно доступна з 2014 року на сайті незалежної слідчої групи Bellingcat. В четвер Міжнародна слідча група лише підтвердила вже давно зроблені висновки. Росії не потрібно було приймати їх на віру. Вона мала унікальну можливість відстежити пересування пускових систем "Бук" 53-ї бригади ППО Збройних сил РФ. Російські військові - не якісь там хаотичні повстанчі загоди. Це армія великої країни, яка не може пересувати пускові системи по території чи за межі країни, не лишаючи за собою жодних слідів.

Не має жодного сумніву, що Путіну добре відомі всі доступні деталі справи, через яку Євросоюз запровадив свої жорсткі санкції проти Росії. Він добре знає, звідки приїхала ракетна установка, за чиїм наказом вона опинилися на Сході України і, вірогідено, йому відомі навіть імени операторів, які здійснили постріл по рейсу MH17. Але коли його питають про це, він скаржиться, що його не запросили до участі у зовнішньому розслідуванні і перекидає вину на Україну.

Після багатьох років російської нещирості в питанні MH17, після розповсюдження російських альтернативних версій подій, серед яких були вигадки про те, що "Бук" український, що лайнер збив український літак чи що малайзійський "Боїнг" був спеціально наповнений мертвими тілами, заперечувати реальність не можливо. Пускова установка приїхала з Росії для того, щоб допомогти російським бойовикам захиститися від українських військово-повітряних сил. Вірогідно, що цивільний авіалайнер був збитий "помилково".

Але у Росії є лише два способи прийняти цю реальність і відреагувати на неї. Перший спосіб можна назвати "рецептом великої держави". Згідно з ним, у Путіна є прецедент - збирття рейсу 655 Iran Air американською ракетою, випущеною з ракетного крейсера Vincennes у 1988 році. США, як і Росія сьогодні, звинуватила Іран за те, що дозволила цивільному лайнеру летіти над зоною бойових дій. Американський уряд так і не звинав свою вину і не вибачився перед Іраном. Але попри це США заплатити 61,8 мільйонів доларів компенсації іранським жертвам.

Інший спосіб, на думку Бершидського, передбачає, що Росії потрібно взяти приклад з України. В жовтні 2001 року українські сили повітряної оборони під час навчань випадково збирил російський пасажирський літак, який летів з Тель-Авіва в Новосибірськ. 78 людей на борту загинули. Першою реакцією тогочасного президента Леоніда Кучми було заперечення. Але після того, як ізраїльські чиновники і головний український равин закликали його до розсудливості, Кучма визнав відповідальність своєї країни, звільнив міністра оборони і низку чиновників, вибачився перед Ізраїлем, Росією і сім'ями жертв. Україна заплатила 15,3 мільйони доларів компенсації сім'ям загиблих.

На думку Бершидського, Москві сьогодні найкраще було б скористатися українським прикладом. Визнання відповідальності не змінить те, як сприймається війна Росії проти України. Адже російське втручання вже давно добре задокументоване, офіційні заперечення вже давно ні на кого не діють. Визнавши провину, Росія покаже, що геополітичні цілі уряду Путіна не заважають співчуттю жертвам і бажанню допомогти сім'ям.

Але навіть якщо Путін, який називає себе побожним християнином, не може чомусь змусити себе піти цим шляхом, все одно немає прецеденту, який би звільняв від сплати компенсації. Навіть якщо Путін вважає російські військові дії законними, він повинен чітко показати, що вважає знищення MH17 жахливою помилкою і запропонувати відшкодування жертвам.

У четвер, 24 травня, міжнародна слідча група на прес-конференції в Гаазі продемонструвала уламки ракети, якою збили літак рейсу MH17. Слідчі встановили, що комплекс "Бук", з якого була запущена ракета, належав 53-й зенітній ракетній бригаді ППО, яка базується в Курську.

Наступного дня, 25 травня, Австралія і Нідерланди офіційно оголосили, що саме Росія несе відповідальність за знищення малайзійського "Боїнга 777" над Україною у 2014 році. Тепер уряду Австралії та Нідерландів будуть вимагати залучити Росію до відповідальності.